Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
28 września 2020
Muzeum w Łowiczu przygotowuje kolejną, bardzo ciekawą publikację. Tym razem będzie to „Wzornik wycinanek łowickich”. Dzięki niemu, będzie można poznać historię łowickiej wycinanki, a co najważniejsze samemu stworzyć, krok po kroku, dzieło ludowej sztuki.
We wzorniku umieszczone zostaną szablony do wykonania wszystkich typów tradycyjnych wycinanek: koder, gwiozd i tasiemek, pochodzących z bogatych zbiorów Muzeum w Łowiczu. Na podstawie wzornika można będzie również wykonać wycinankowe karty pocztowe zaprojektowane przez współczesne wycinankarki.

Jego wielkim atutem będą także walory edukacyjne. Publikacja wydana zostanie w polsko-angielskiej wersji językowej, dzięki czemu stanie się również niezwykle pomocnym narzędziem m.in. dla nauczycieli, bibliotekarzy, muzealników i regionalistów w prowadzeniu zajęć, dotyczących edukacji regionalnej i artystycznej.

Wydawnictwo jest jednym z działań realizowanych przez Muzeum w Łowiczu w ramach projektu „Wycinanka łowicka – animacja, integracja, kreacja”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu Kultura Ludowa i Tradycyjna na 2020 r. Część nakładu finansowana będzie z budżetu Gminy Miasta Łowicza.

Obok wzornika zrealizowane zostaną także prelekcje i warsztaty oraz akcja pt. „Wycinanka na święta dla seniora”. Promocja wzornika wycinanek łowickich planowana jest na koniec 2020 roku.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronie: www.muzeumlowicz.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]