Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Aktualności
12 maja 2020
Trwają prace przy opracowywaniu i wydaniu albumu o łowickiej kulturze ludowej na który Łowicki Ośrodek Kultury, otrzymał dofinansowanie w kwocie 20 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Kultura ludowa i tradycyjna).
„… Ludność Księstwa wypiera w Łowiczu stałych mieszkańców i zdaje się, że przeznaczeniem tej ludności wraz z elementem żydowskim jest zniszczyć przeżytki starego Łowicza i dać mu nową, więcej odpowiadającą duchowi czasu, fizjonomię. Księżacy – jak się sami nazywają – są wzrostu prawie wysokiego, szczupli i silni, szatyni lub ciemni blondyni. Kobiety są piękne i dobrze zbudowane.

We wszystkich ich ruchach i postawie widać dumę, pewność siebie, szanowanie własnej swej godności. W dni targowe i świąteczne ulice Łowicza i rynki pstrzą się od jaskrawych barw przyjezdnych włościan – Księżaków. Mężczyźni noszą wełniane spodnie barwy czerwono-pomarańczowej (w pasy) i białe lub czarne sukmany. Kobiety chodzą w krótkich spódnicach wełnianych w pasy zielone, czerwone, białe i pomarańczowe – i w takich samych stanikach.

Obuwie noszą na wysokich korkach, z czerwonymi sznurowadłami. W razie deszczu nakrywają głowę lub plecy także jaskrawymi narzutkami w postaci fartuchów. Kostium ten jest właściwy tylko dla Księżaków i nigdzie go w kraju nie noszą. Konie mają dobre i ładne; dbają też o konie nieomal jak o dzieci. W dni targowe sklepy kolonialne pełne są włościan, którzy kupują kawę, herbatę, cukier i inne rzeczy…”.


Te kilka zdań napisanych w 1907 r. przez dr Stanisława Stanisławskiego pokazuje bogate dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego i czytelność kultury regionalnej wpisanej w tożsamość kultury narodowej.

Album pt. „Łowicka kultura ludowa na starej fotografii” ma w sposób obszerny i atrakcyjny ukazać bogate dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego. Składać się będzie z części opisowej oraz licznych archiwalnych fotografii. Autorami tekstu będą Karolina Wanda Rutkowska, Marzena Kozanecka–Zwierz oraz etnograf łowickiego muzeum Magdalena Bartosiewicz. Przygotowaniem wydawnictwa zajmie się zespół redakcyjny, którego tworzyć będą miłośnicy folkloru łowickiego, aktywni zbieracze i dokumentaliści. Album na łowickim rynku wydawniczym pojawi się w drugiej połowie 2020 r.

Łowicki Ośrodek Kultury zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców regionu łowickiego, szczególnie do twórców ludowych, o przejrzenie swoich albumów rodzinnych i szuflad. Być może znajdują się w nich ciekawe zdjęcia ukazujące folklor łowicki, które mogłyby znaleźć się w powstającym albumie?

Zebrana dotychczas ikonografia jest duża, ale spojrzenie na kulturę ludowa z jeszcze innej perspektywy tylko ubogaci albumu. Poszukiwane są stare zdjęcia z lat 1890-1970.

Osoby, które posiadają takie zdjęcia w swoich zbiorach, proszone są o zgłaszanie się mailowo do jednego z inicjatorów przedsięwzięcia, Macieja Malangiewicza - dyrektora ŁOK: maciekmalangiewicz@poczta.onet.pl

Wszystkim, którzy udostępnią swoje zdjęcia ŁOK dedukuje poniższą recenzję.

Album „Łowicka kultura ludowa na starej fotografii” należy do najcenniejszych inicjatyw kulturotwórczych w skali regionalnej i ogólnopolskiej. Jest wzorcowym przykładem utrwalenia dziedzictwa ikonograficznego, a jednocześnie dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego.

W przygotowaniu i realizacji tego przedsięwzięcia zaangażuje się cała społeczność lokalna i wiele instytucji. Wydawnictwo „Łowicka kultura ludowa na starej fotografii” w imponujący sposób ożywi pamięć i wyobraźnię historyczną, które pogłębią współczesną atrakcyjność małej ojczyzny Księżaków, ich tożsamość kulturową i zainteresowanie przeszłością.

Projekt Łowickiego Ośrodka Kultury ma także dużą wartość merytoryczną i edukacyjną, dlatego z pełnym przekonaniem wyrażam swoje poparcie dla jego realizacji.
– Prof. dr hab. Piotr Dahlig (kierownik Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert w komisji ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN)


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]