Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
9 października 2020
PTTK Oddział w Łowiczu włączył się w obchody VII Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej, w ramach której sadzone są „drzewa dziedzictwa PTTK” dla przyszłych pokoleń.
Jedno z takich drzewek zasadzone zostało na Placu Koński Targ w Łowiczu. Gospodarzem uroczystości, zorganizowanej w Międzynarodowym Dniu Turystyki był prezes łowickiego oddziału PTTK Adam Szymański, a zaproszonymi gośćmi przedstawiciele Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Kutno: p.o. nadleśniczy Jacek Szymczak i podleśniczy Cezary Kulesza.

Wydarzenie to było ważne dla całego łowickiego środowiska PTTK. Kół i Klubów działających w Łowiczu: Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, Klubu Turystyki Kolarskiej “Szprycha” Klubu Turystyki Kajakowej “Tratwa”, Klubu Turystyki Pieszej “Z buta” oraz Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego “Włóczykije” w Mastkach.

Wszystkie te grupy w swoich założeniach mają wpisane działania proekologiczne, czy to sprzątając rzekę Bzurę z kajaków i na jej brzegach, czy sprzątając lasy Ziemi Łowickiej, oprowadzając wycieczki po parkach krajobrazowych, parkach narodowych i rezerwatach przyrody, zdobywając odznaki turysty przyrodnika, czy prowadząc rajdy i inne wydarzenia turystyczne, w których przyroda ojczysta, dbałość o nią i promowanie jej walorów są ważnym zadaniem.

Przed posadzeniem drzewa zorganizowany został spacer z przewodnikami „Szlakiem zielonym po Łowiczu”. W czasie jego trwania odwiedzono m.in. zabytkowy Park Saski przy ul. Mostowej, Alejki im. Henryka Sienkiewicza, Park Błonie, Pasaż Władysława Grabskiego i Ogród Świętego Alojzego. Spacer prowadzili przewodnicy PTTK: Andrzej Słomski, Katarzyna Skierska-Pięta i Zdzisław Kryściak. Pomimo deszczowej aury w spacerze i uroczystości sadzenia drzewa wzięło udział 20 osób.

Źródło: www.pttklowicz.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]