Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
21 września 2015
Kilkunastu wolontariuszy z Łowicza, a także osoby mieszkające w bliższej lub dalszej okolicy, odpowiedziało na apel członków Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza i wzięło udział w porządkowaniu terenu cmentarza prawosławnego przy ul. Listopadowej.
To najstarsza, istniejąca nekropolia Łowicza. Pochowani są na niej głównie mieszkańcy wyznania prawosławnego, ale nie tylko. Wcześniej był to cmentarz wyznania rzymsko-katolickiego. Przez wiele lat pozostawał on bez opiekuna. Nie był porządkowany i zarósł krzakami, a wiele jego bezcennych zabytkowych nagrobków uległo zniszczeniu. Dzięki akcji „dziesiątaków” uda się ocalić cmentarz przed całkowitym zniszczeniem.

Porządkowanie cmentarza odbyło się 19 września 2015 r. Akcję przeprowadzono po raz drugi, gdyż za pierwszym razem nie udało się wszystkiego zrobić. Zakres prac porządkowych jest bardzo duży.

„Pierwsze prace porządkowe przeprowadzono 25 lipca br. Wzięli w nich udział tylko członkowie łowickiej „dziesiątki” i ich bliscy. Tym razem na nasz apel, zamieszczony w lokalnej prasie i serwisach internetowych, odpowiedzieli wolontariusze nie tylko z Łowicza. Na najstarszy, istniejący w Łowiczu od 1820 r., cmentarz, przybyli przedstawiciele prawosławnej parafii św. Aleksandra Newskiego z Łodzi, którzy są jednocześnie członkami Prawosławnego Bractwa świętych Cyryla i Metodego. W pracach, które polegały głównie na wycinaniu dzikorosnących krzaków i zbieraniu śmieci wzięli także udział wolontariusze z Kiernozi. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy udało się nam odsłonić zabytkowe neoklasycystyczne nagrobki, które do tej pory pozostawały niedostępne dla odwiedzających nekropolię.” – powiedział Piotr Wysocki autor monografii o cmentarzu i jeden z koordynatorów akcji.

W czasie prowadzenia prac, wolontariuszy odwiedził burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który pogratulował im organizacji i podziękował za pracę. Na miejscu obecne były również przedstawiciele łowickich mediów „Nowy Łowiczanin” i serwisu łowicz24.eu, którzy od samego początku medialnie nagłaśniają i wspierają akcję. Informacja o planowanych porządkach pojawiła się także na stronie internetowej Radia Niepokalanów i w serwisie cerkiew.pl

Jak podkreślają „dziesiątacy”, to nie koniec prac na cmentarzu. Planowana jest przynajmniej jeszcze jedna taka akcja w tym roku kalendarzowym. Najprawdopodobniej będzie ona miała miejsce w drugiej połowie października. „Chcielibyśmy uporządkować teren cmentarza przed pierwszym listopada. Podczas świąt wiele osób odwiedza łowickie nekropolie.

Coraz częściej zaglądają oni także na cmentarz prawosławny. Mamy nadzieję, że uprzątnięty cmentarz mile zaskoczy łowiczan i zachęci ich do regularnego odwiedzania tego miejsca” – dodał Piotr Wysocki. Łącznie w pracach porządkowych udział wzięło szesnaście osób.

„Dziesiątka” dziękuję wszystkim wolontariuszom za pomoc przy pracach porządkowych.

Zdjęcia: Piotr Wysocki (SH im. 10PP)


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]