Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 października 2015
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 PP (Bartłomiej Gałaj i Jan Ruciński) gościli w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Głównym celem wizyty było przekazanie do kolekcji muzeum strojów sportowych WKS 10PP i Pogoni Lwów. Stroje te były uszyte według przedwojennych warunków technicznych na potrzeby retro meczu, który miał miejsce 5 lipca 2015r na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu między wspomnianymi drużynami. Muzeum objęło to wydarzenie swoim patronatem.
Muzeum Sportu i Turystyki reprezentowała Pani Wicedyrektor Aleksandra Czechowicz Woźniak oraz Pan Tomasz Skoczek. Przekazanie strojów nastąpiło pod tzw. „ścianą sławy” przedstawiającą medale zdobyte przez Polaków w dotychczasowej historii naszych startów na Igrzyskach Olimpijskich.

Następnie gospodarze oprowadzili nas po niezwykle ciekawych i bogatych zbiorach Muzeum, na których zaprezentowano bezcenne pamiątki z przeszło 40 dyscyplin sportu. W zbiorach muzeum można było znaleźć wojskowo-sportowe akcenty z okresu II Rzeczypospolitej np. w postaci przepięknego proporca należącego do Wojskowego Klubu Sportowego 22 Pułku Piechoty, który stacjonował przed wojną w Siedlcach.

Niezwykle ciekawa jest także aktualna wystawa czasowa poświęcona zawodom sportowym rozgrywanym w obozach jenieckich, w których Niemcy w czasie II wojny światowej przetrzymywali polskich szeregowych, podoficerów i oficerów (Stalagi i Oflagi).

Wystawę zatytułowano „Igrzyska za drutami” i można na niej podziwiać unikatowe, ręcznie robione w trudnych warunkach obozowych dyplomy, proporczyki, a także flagę olimpijską z 1944 roku z Oflagu II C Woldenberg. Jak widać wojsko i sport są ze sobą nierozerwalnie związane od dziesiątków lat. Był to doskonały wstęp do rozmów na temat współpracy, którą stowarzyszenie i muzeum chcą kontynuować w przyszłości.

Przeszło godzinna rozmowa zaowocowała kilkoma ciekawymi pomysłami, dając nadzieję, iż w niedalekim czasie wspólnymi siłami obie instytucje będą mogły zaoferować kolejne oryginalne i ciekawe wydarzenia historyczno-sportowe. Tymczasem polecamy wszystkim wizytę w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie!

Zdjęcia: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Tekst: Bartłomiej Gałaj, SHim.10PP


Link do zbiorów muzeum: www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/ekspozycja

Link do wystawy czasowej „Igrzyska za drutami”: www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/czasowe


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]