Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
8 lipca 2021
Klub Turystyki kajakowej, działający przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym oddział w Łowiczu w ramach zadania publicznego finansowanego z budżetu Gminy Miasta Łowicza zorganizował, w sobotę, 3 lipca 2021 r. X Jubileuszowy Spływ Kajakowy „Szlakiem Dwóch Zamków”.
Głównym celem spływu było upamiętnienie pierwszej wzmianki o Łowiczu, występującej w Bulli Gnieźnieńskiej, wydanej 7 lipca 1136 r. przez papieża Innocentego II. Dokument ten potwierdza nadania księcia mazowieckiego na rzecz Kościoła w Polsce. Nazwa miasta w dokumencie występuje jako „Lowiche”.

Na rzekę Bzurę wypłynęło 60 kajakarzy. 12 osób zabezpieczało spływ od strony organizacyjnej i technicznej. Wśród tych osób byli instruktorzy turystyki kwalifikowanej turystyka kajakowa, ratownik wodny, ratownik przedmedyczny oraz licencjonowany przewodnik PTTK. Kajaki na spływ zapewniła wypożyczalnia „Na Fali” Kajaki Łowicz.

„O godz. 9:00 pierwsi kajakarze, tzw. grupa złota, zebrała się w okolicach ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Po powitaniu przez organizatorów i przybliżeniu krótkiej historii zamku przez przewodnika PTTK Zdzisława Kryściaka, każdemu z nich został przydzielony sprzęt pomocniczo-ratunkowy, a komandor spływu – Ela Foks przeprowadziła odprawę, przypominając przede wszystkim punkty dotyczące bezpieczeństwa na wodzie. Około godz. 10.00 wszyscy byli już na wodzie.

Pogoda i stan wody sprzyjały uczestnikom spływu. Nurt tego dnia był bardzo dobry. O godz. 11.30 druga grupa kajakarzy tzw. grupa srebrna, przywitała dopływających kajakarzy w Kompinie. Po krótkim odpoczynku, przeprowadzeniu odprawy i przydzieleniu sprzętu grupie srebrnej, która dopiero rozpoczynała swoją przygodę, połączone grupy ponownie ruszyły na wodę.

Po przepłynięciu kilku kilometrów na kajakarzy czekał próg wodny w Patokach, który ze względu na wyższy poziom wody, który został pokonany prawie wszystkie osoby. W okolicy Kozłowa Biskupiego zorganizowana została kolejna dłuższa przerwa, w czasie której kajakarze mogli odpocząć i posilić się.

Przygodę w kajaku zakończono około godz. 17.30 w okolicy ruin Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie. A stamtąd kajakarze zostali przewiezieni na ognisko do Lasku Miejskiego w Łowiczu.

Na zakończenie wśród uczestników spływu zostały rozlosowane nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miejski w Łowiczu, PTTK O/Łowicz oraz innych sponsorów. Każdy z uczestników otrzymał również pamiątkowy, jubileuszowy znaczek spływu. Kolejny taki spływ, odbędzie się za rok!


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]