Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
27 lutego 2017
Stu biegaczy wzięło udział w pierwszym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, zorganizowanym przez stowarzyszenie „Tradycja i Pamięć” w Łowiczu. Biegacze wystartowali w sobotę, 25 lutego 2017 r. o godz. 12:00 spod charakterystycznego muralu, poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych, znajdującego się przy ul. Starorzecze w Łowiczu.
Trasa biegu prowadziła przez łowickie Błonia i wynosiła 1.963 metry. Odległość była symboliczna i nawiązywała do roku w którym poległ w boju ostatni partyzant podziemia antykomunistycznego Józef Franczak ps. „Lalek”.

Przed startem biegacze wzięli udział w krótkiej rozgrzewce na parkingu przy ul. Starorzecze, przeprowadzonej przez Macieja Jędrachowicza. Tam też zostali powitani przez jednego z organizatorów przedsięwzięcia przewodniczącego Rady Miejskiej w Łowiczu Michała Trzoska oraz gościa honorowego wydarzenia posła Grzegorza Schreibera. Następnie wszyscy udali się pod mural, gdzie znajdował się start biegu.

W biegu wzięli udział indywidualni biegacze oraz grupy reprezentujące różne kluby i stowarzyszenia. Wśród nich byli m.in. sportowcy, członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, grupa biegaczy „Starzyńskiego biega” oraz kibice RTS Widzew Łódź.

Pierwszy na metę przybiegł Jakub Szram z Łowicza, uczeń Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju, podopieczny trenera Tadeusza Rutkowskiego. Trasę biegu wynoszącą 1963 m, przebiegł w 6 min i 44 s. W kategorii kobiet najlepsza okazała się Emilia Jagoda, miejsce drugie zajęła Sylwia Ambroziak, a trzecie Anna Wojciechowska. W kategorii mężczyzn drugie miejsce wybiegał Mateusz Fabijański, trzecie Kamil Zabost z Łowickiej Akademii Sportu.

Nagrody specjalne otrzymali: najstarszy uczestnik biegu Dariusz Skoneczny, państwo Misiakowie w kategorii najliczniej reprezentowana rodzina oraz Michał Maciejczak, reprezentant Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty, który pokonał dystans jako ostatni, ale w stroju historycznym Żołnierza Niezłomnego.

Wszyscy zawodnicy zaproszeni zostali na ciepły posiłek przygotowany w Restauracji Polonia, po którym nastąpiło uroczyste udekorowanie zwycięzców biegu statuetkami, a pozostałych uczestników medalami i dyplomami. Niestety ze względu na niesprzyjająca pogodę, nie odbył się zapowiadany koncert patriotyczny w altanie na terenie Ogrodu Saskiego w wykonaniu Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wicia. Duże zainteresowanie biegiem i bardzo dobra organizacja karze sądzić, że zostanie on zorganizowany za rok.

Biegi „Tropem Wilczym” organizowane są od 2013 roku na terenie całej Polski. Tegoroczna, V edycja, odbyła się w większości miejscowości 26 lutego. W Łowiczu, dzień wcześniej, 25 lutego. Pierwszy bieg odbył się w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego i miał charakter survivalowy. Wzięło w nim udział 50 uczestników. Drugi bieg zorganizowany został w Park Skaryszewskim w Warszawie.

Na starcie stanęło 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski, na stałe wpisując się w kalendarz wydarzeń biegowych. W ubiegłym roku w 160 biegach wystartowało łącznie ok. 40 tys. osób. W tym roku – 2017, wzięło w nim udział ok. 60 000 biegaczy z 240 miast Polski. Wśród biegaczy byli żołnierze amerykańscy, którzy przyjechali na misję natowską. Chęć udziału w biegu zgłosili także uczestnicy z Australii, Ameryki, Litwy, Ukrainy oraz misji wojskowych, które są poza granicami Polski: w Afganistanie, Kuwejcie Bośni i Hercegowinie.

Bieg „Tropem Wilczym” często przyjmuje charakter rodzinny i jest wydarzeniem wielowymiarowym. Towarzyszą mu dodatkowe imprezy, grupy rekonstrukcyjne, koncerty. Każdy biorący udział otrzymuje koszulkę z wizerunkiem wybranego bohatera oraz pamiątkowy medal.

To lekcja historii, podczas której uczestnicy nie tylko oddają cześć bohaterom, ale również zgłębiają wiedzę o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 , często odkrywając własne wątki rodzinne. Tradycyjny dystans 1963 m. stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek i jest wspólny dla wszystkich miast. Współorganizatorem „spinającym” wszystkie biegi jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]