Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Aktualności
18 stycznia 2017
Lata 1905-1907 w Łowiczu nie należały do spokojnych. W czasie tzw. Okresu Rewolucyjnego w mieście miały miejsce liczne wydarzenia. 31 stycznia 1905 r. Młodzież Łowickiej Szkoły Realnej ogłosiła strajk, będący przejawem walki narodowo-wyzwoleńczej przeciwko zaborcy.
Odbywały się liczne wiece i pochody, kolportowano ulotki rewolucyjne, zakładano polskie szkoły prywatne. W nocy z 15/16 sierpnia ostrzeliwano urzędy, patrole uliczne i siedziby władz. Postrzelono też szpicla carskiego niejakiego Gałeckiego… 17 stycznia 1907 r. doszło do jeszcze jednego tragicznego wydarzenia, którym było rozstrzelanie w Lasku Miejskiego przy trakcie Łyszkowickim, trzech bojowników PPS Frakcji Rewolucyjnej zaangażowanych w rewolucję 1905 roku.

Stracono wówczas: Józefa Antczaka (l.19) Adama Merca (l. 19) i Stefana Porosieńskiego (l. 20). Wszyscy brali udział w napadzie, 2 stycznia 1907 r. na urzędnika kasy okręgowej w Łowiczu przy ulicy Wjazdowej (obecnie ul. 3 Maja), w celu zdobycia pieniędzy na cele partyjne. Skradziono wówczas 1.567 rubli.

Wczoraj 17 stycznia 2017 r. minęła 110 rocznica tego wydarzeniu. W związku z tym delegacje Urzędu Miejskiego w Łowiczu na czele z burmistrzem Krzysztofem Janem Kalińskim i łowickiego oddziału PTTK z prezesem Adamem Szymańskim udały się na mogiłę straconych, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze pamięci.

Mogiła znajduje się w południowej części Lasku Miejskiego. W 1919 r. w miejscu egzekucji wystawiono krzyż, a w 1928 r. położono pamiątkową tablicę z krzyżem. W ostatnich latach na krzyżu zamontowano dodatkowo wizerunek Orła Białego z datą 1907.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]