Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
14 kwietnia 2014
19-metrów miała palma, która wygrała w tegorocznym konkursie, na najwyższą i najładniejszą palmę wielkanocną, zorganizowanym w ramach uroczystości Niedzieli Palmowej oraz Obchodów Diecezjalnego Dnia Młodzieży w Łowiczu. Palmę przygotowali uczniowie z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Popowie.
Drugie miejsce otrzymała sześciometrowa palma przywieziona z Żyrardowa, a trzecie z Chojnat. Palma z Żyrardowa była niezwykle oryginalna, gdyż wykonano ją ze szpulek przędzy. Nawiązywała, tym samym do do tradycji włókienniczej miasta. Palma z Chojnat powstała z bukszpanu i żywych storczyków, które dodawały jej wiosennego uroku. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe puchary z rąk ordynariusza Diecezji Łowickiej Ks. Bp Andrzeja Franciszka Dziuby. Zanim jednak rozstrzygnięto konkurs, wszyscy wzięli udział w uroczystości Niedzieli Palmowej i Diecezjalnym Dniu Młodzieży.

W czasie spotkania na Starym Rynku w Łowiczu, młodzież z całej diecezji śpiewała, tańczyła oraz ewangelizowała przechodniów. Po Mszy Świętej celebrowanej w Bazylice Katedralnej, wyświetlona została transmisja z przekazania przez Brazylijczyków, Polakom, symboli Światowych Dni Młodzieży w Rzymie. Były nimi krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Repliki tych Symboli pobłogosławił ordynariusz diecezji łowickiej oraz przekazał przedstawicielom poszczególnych parafii.

W klasyfikacji księdza proboszcza parafii katedralnej Wiesława Skoniecznego pierwsze miejsce za oryginalność zdobyła palma uczniów ze Szkoły Podstawowej z Zielkowic. Drugie miejsce członkowie wspólnoty „Siloe” z Żyrardowa, zaś trzecie miejsce zdobyła palma z Rawy Mazowieckiej. Wyróżnione zostały również palmy wielkanocne z Białynina, Słupi oraz Żychlina.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]