Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
20 maja 2016
PTTK Oddział w Łowiczu zaprasza wszystkich miłośników lokalnej historii i turystyki rowerowej na wieloetapowy rajd „Szlakiem Zrzutowisk Cichociemnych na Ziemi Łowickiej”. Rok 2016 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Cichociemnych, a ten rajd jest jedną z wielu inicjatyw jakie łowicki oddział PTTK zaplanował w tym roku dla uczczenia 316 wspaniałych żołnierzy AK.
Na terenie Ziemi Łowickiej przygotowanych było 10 zrzutowisk, na które w latach 1941-1943 zrzucono czterdziestu cichociemnych oraz duże ilości sprzętu wojskowego. Cichociemni to świetnie wyszkoleni w Wielkiej Brytanii żołnierze, którzy po skoku odgrywali bardzo ważną rolę w walce konspiracyjnej. Przygotowaniem zrzutowisk i odbiorem zrzutów zajmowały się miejscowe placówki konspiracyjne m.in. z Dąbkowic, Chąśna, Łyszkowic. Ich zadaniem było przyjęcie zrzutu, przeprowadzenie skoczków na tymczasowe kwatery (meliny), transport zrzuconego sprzętu do tymczasowych skrytek, a następnie do magazynów centralnych w Warszawie.

Kierownikiem przyjmowania zrzutów był początkowo Kazimierz Kazimierski z Wierznowic, a następnie Henryk Kocemba z Dańka koło Łyszkowic . Celem rajdu jest dotarcie do wszystkich zrzutowisk, odwiedzenie miejsc, gdzie były tymczasowe kwatery skoczków, gdzie znajdują się groby, pomniki i tablice poświęcone cichociemnym oraz żołnierzom konspiracji przyjmujących zrzuty.

Rajd ma trzy etapy, które zaplanowane są na majowe i czerwcowe niedziele: 22.05, 05.06, 26.06. Zbiórka uczestników rajdu na Starym Rynku w Łowiczu o godz. 11:00 w wymienione niedziele.

Długość tras wynosi od 50 km do 65 km. W czasie rajdu będzie do nabycia okolicznościowy znaczek, a także punkty na odznakę „Cichociemni – Spadochroniarze Armii Krajowej” ustanowionej przez ZG PTTK w 2015 r. Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna, złota.

Do zobaczenia na szlaku! – zachęcają organizatorzy.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]