Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
16 sierpnia 2019
Zbliżający się weekend, 17-18 sierpnia 2019 r., będzie ostatnim czasem prezentacji wystawy „Droga życia - wędrówka śladami ręczników ludowych” w łowickim muzeum. Udostępnione na ekspozycji zbiory pochodzą z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Dlatego, może warto, kto jeszcze tego nie zrobił, wybrać się by obejrzeć tę wyjątkowo ciekawą wystawę?
Wystawa „Droga życia - ręcznik ludowy z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim”, której wernisaż miał miejsce, 28 czerwca, to osobliwa podróż po świecie ręcznikowych tradycji. Stwarza ona widzowi możliwość spotkania z kilkudziesięcioma wyjątkowymi ręcznikami osadzonymi w interesującej aranżacji.

Propozycja bielskiego muzeum jest jedyną w skali kraju całkowicie poświęconą ręcznikom ludowym, a także obrzędom i obyczajom związanym z nimi. To nie tylko przewodnik po świecie ręczników ludowych, ponieważ przemierzając go uczestniczymy jednocześnie w ziemskiej wędrówce przez życie kobiet, które tkały ręczniki, wyszywały je lub korzystały z nich w najważniejszych momentach swojego życia.

Każdy ręcznik to cichy świadek historii konkretnej osoby, uczestnik tej historii i jej nieodzowny element. Ręcznik towarzyszył ludziom podczas narodzin, był obecny na ślubie i weselu, uczestniczył w świętach, obrzędach religijnych i w ostatniej drodze życia człowieka.

Zachęcamy za organizatorami wystawy do symbolicznego podjęcia trudu wędrówki śladami ręczników. Do ostatniego wyruszenia w tę wzruszającą, sentymentalną i pełną tajemnic podróż.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]