Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
‹‹    A-    A+
Aktualności
11 grudnia 2014
Betlejem, Nazaret, Jerycho, Kana Galilejska, Jerozolima, to tylko niektóre z miejsc, w które mogli przenieść się uczestnicy prelekcji, którą dla osadzonych w łowickim zakładzie karnym wygłosił, wzbogacając licznymi slajdami, ks. Bogdan Skóra – kapelan w Zakładu Karnego Łowicz.
"Izrael – jeden kraj, kilka kultur i religii czyli reminiscencje z podróży po Ziemi Świętej” – taki tytuł nosił wykład będący następstwem podróży księdza, na przełomie sierpnia i września br. do Izraela i Palestyny. Za namową wychowawcy ds. kulturalno–oświatowych łowickiej jednostki, ksiądz Skóra postanowił podzielić się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami z tegorocznej podróży po Ziemi Świętej przybliżając osadzonym miejsca będące świadkami zapisów Starego i Nowego Testamentu, a przy okazji omówił aktualną sytuację skonfliktowanych rządów na obszarze Bliskiego Wschodu.

Ziemia Święta to termin pochodzący z Biblii oznaczający Palestynę i Izrael, jako miejsca rozgrywania się wydarzeń Starego i Nowego Testamentu. Nazwa używana głównie przez chrześcijan, ale także w judaizmie i islamie. Często Ziemia Święta jest terminem oznaczającym część Bliskiego Wschodu, w której skład wchodzą państwa: Libia, Syria, Izrael wraz z Palestyną, Jordanią, część Egiptu z Górą Synaj, niekiedy nawet południowa Turcja.

To także cel licznych pielgrzymek. Ks. Skóra gościł w tym rejonie w momencie wzmożonych działań grup ekstremistycznych, do tego stopnia niebezpiecznych, że jego wyjazd wisiał na przysłowiowym włosku. Ostatecznie udało mu się wyjechać. Następstwem zaognionego konfliktu był bardzo mały ruch turystyczny w tym, zazwyczaj zatłoczonym turystami z całego świata, tyglu narodowości, kultur oraz religii, a tym samym możliwość obejrzenia większej ilości miejsc i obiektów kultu religijnego różnych wyznań.

Kapelan zwrócił uwagę m.in. na tragiczny los Palestyńczyków oraz liczne polskie pamiątki i ślady będące świadectwem bytności w tym rejonie armii generała Andersa podczas II wojny światowej. A także, wbrew pozorom, zgodną symbiozę zamieszkałych tam tzw. zwykłych ludzi mimo dzielących ich kultur, wyznań i pochodzenia.

Dla osadzonych udział w prelekcji, okraszonej kilkuset slajdami autorstwa księdza Skóry, był też swoistego rodzaju czasem bardziej świadomego przygotowania się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst i zdjęcia, ppor. Robert Stępniewski – oficer prasowy ZK w Łowiczu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]