Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 grudnia 2013
Klub Gazety Polskiej w Łowiczu zaprasza na obchody rocznicy wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. Wówczas to, o godz. 6 rano gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił, na podstawie dekretu Rady Państwa, wprowadzenie stanu wojennego na terenie całej Polski.
Wiązało się to z tym, że na ulicach pojawiły się czołgi, wprowadzono godzinę policyjną, „odcięto od publicznej telewizji” i wprowadzono „rozmowy kontrolowane”. Skutkowało to zamieszkami, które tłumiono w sposób brutalny, również strzałami do demonstrantów. Wielu z nich trafiło do więzienia.

Spotkanie rocznicowe odbędzie się we wtorek, 10 grudnia 2013 r. o godz. 18 30 w Pijarskiej Szkole Królowej Pokoju.

Podczas spotkania będzie można wysłuchać m.in. wykładu autorstwa ks. Kazimierza Wójciaka dotyczącego duszpasterskiej i humanitarnej opieki Ojców Pijarów nad internowanymi członkami „Solidarności” i organizacji niepodległościowych w więzieniu w Łowiczu.

Głównym punktem spotkania będzie koncert piosenek stanu wojennego pt. „Orła wrona nie pokona” w wykonaniu barda Pawła Piekarczyka.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]