Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
11 grudnia 2018
W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, odbył się prezentacja oratorium „Domus Dei et Porta Coeli”, autorstwa biskupa seniora diecezji łowickiej Józefa Zawitkowskiego. Muzykę do tekstów skomponował organista katedralny Jerzy Filipowicz. Oratorium napisane zostało dla uczczenia 350. rocznicy konsekracji Bazyliki Katedralnej pw. WNMP i Św. Mikołaja w Łowiczu.
Pierwsza prezentacja oratorium odbyła się w świątyni. Kolejna w Sali Barokowej łowickiego muzeum. To zaprezentowane, 9 grudnia 2018 r. w WSD, poprzedzone zostało wystąpieniem Łowickiej Orkiestry Kameralnej, która z udziałem mezzosopranistki Małgorzaty Kustosik zaprezentowała utwór „Ave Maria”.

W czasie preludium można było również usłyszeć Malwinę Ciesielską, która zaśpiewała utwory „Radością niebo brzmi całe” i „Mój dobry Ojcze” oraz kleryków łowickiego seminarium. Michał Kubiak wyrecytował „Hymn na zwiastowanie NMP” Adama Mickiewicza, Piotr Mordzak „Inwokację” Kornela Makuszyńskiego, a Piotr Ornafa „Kapłaństwo” autorstwa siostry Nulli.

W czasie wykonywania oratorium „Domus Dei et Porta Coeli” orkiestrze towarzyszyli wokaliści: Małgorzata Kustosik, Nina Kierus i Marcin Drzażdżyński.

Licznie zgromadzona publiczność, wszystkich artystów nagrodziła owacjami na stojąco. W czasie koncertu wzruszenia nie krył biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski, który dziękował wszystkim za koncert.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]