Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
18 września 2014
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, wzięli udział w rekonstrukcji potyczki pomiędzy wojskami niemieckimi i polskimi w Kozłowie Biskupim. Miejsce to w sposób szczególny zapisało się w historii 10 Pułku Piechoty, gdyż w walkach nad Bzurą, w okolicach Dębska i Kozłowa, poległo wielu żołnierzy „dziesiątki”. Wśród nich był także dowódca z III batalionu major Zygmunt Roszkowski.
Inscenizację, która miała miejsce 14 września 2014 r. poprzedziła msza święta w intencji poległych żołnierzy. Po niej odbył się piknik patriotyczny i koncert zespołu „Cantabile”. Rekonstruktorzy tego dnia nie zapomnieli także złożyć kwiatów i zapalić zniczy na pobliskiej mogile zbiorowej.

Opis śmierci majora Zygmunta Roszkowskiego z Archiwum Polskiego Radia.

Naoczni świadkowie z tamtych dni, żołnierze i podkomendni majora Zygmunta Roszkowskiego, tak opisują zdarzenie z 16 września 1939 roku:

„- Tam nas wyginęło dość dużo, padaliśmy jak muchy na polu. Jak nas liczyła kompania 160-ciu chłopa to na wieczór spotkało nas się tylko 17-stu. Tak było strasznie tutaj, że drzwi w chacie, w której my byliśmy to się stale otwierały od tego cugu.

- Dowódca wtedy zginął - ten Roszkowski. Dowodził na koniu, proszę pana.
- On naprawdę był bardzo spokojny i z niczym się nie liczył, że tam artyleria grzmociło! To jego wcale ni ruszało i mówił: - Nie trzeba się bać!
- Najpierw został ranny, trafiony. Sanitariusze polecieli i adiutant po niego, w tym momencie drugi pocisk artyleryjski nadleciał, i wszyscy tam zginęli. I ten adiutant, porucznik Pelesiak, pamiętam, i ci sanitariusze wszyscy, którzy polecieli po niego. Tak się skończyło jego dowodzenie…”


Na uroczystościach wzięły udział następujące grupy i Stowarzyszenia:
  • Stowarzyszenie Tradycji 26 Dywizji ze Skierniewic
  • Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty-z prezentacją łączności
  • Stowarzyszenie 37 Pułk z Kutna
  • Stowarzyszenie Bractwa Strzeleckiego „Salwa”
  • Orkiestra Dęta Clonovia im. 37 łęczyckiego pułku piechoty
Organizatorem imprezy był GOSiR z Nowej suchej z udziałem dotacji MON.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]