Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Odsłonięcie nowych „Gwiozd Łowickich”!
26 września 2014
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza na odsłonięcie, kolejnych „Gwiozd Łowickich”. Uroczystość odbędzie się, 28 września 2014 r. o godz. 17.00 na Starym Rynku w Łowiczu (południowa pierzeja rynku, obok postoju taksówek). W tym roku odsłonięte zostaną aż cztery „gwiozdy”, honorujące dokonania twórców ludowych.
Otrzymają je: wybitna wycinankarka Helena Miazek, rzeźbiarz Adam Głuszek, pośmiertnie etnografowie, muzealnicy i działacze społeczni Państwo Anna i Henryk Światkowscy oraz Ludowy Zespół Artystyczny „PROMNI” im. Zofii Solarzowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Po odsłonięciu tablic, o godz. 17.30, w sali barokowej łowickiego muzeum, odbędzie się dalsza czescy uroczystości. Podczas spotkania będzie można osobiście spotykać się z nominatami a także obejrzeć koncert Ludowego Zespołu Artystycznego „PROMNI”. Wstęp wolny.
Helena Miazek jest znaną i cenioną łowicką wycinankarką. Wykonuje wszystkie rodzaje tradycyjnych wycinanek. Lubi także podejmować nowe wyzwania i nadawać nowe formy i kształty swoim autorskim pracom. Należą do nich m.in. wycinanki ażurowe w kształcie serc, w których wpisane są pary Księżaków, owalne ze scenami Bożonarodzeniowymi oraz w kształcie koszyków wielkanocnych z barankami i wielobarwnymi pisankami.
Specjalizuje się także w oklejaniu drobnymi wycinankami wydmuszek. Obok niezwykle precyzyjnego cięcia, charakterystyczną cechą jej prac jest świadomy wybór kontrastujących ze sobą kolorów. Jest laureatką wielu konkursów i uczestniczką warsztatów, pokazów i kiermaszów ludowych. Swoją wiedzę chętnie przekazuje młodemu pokoleniu na rożnego rodzaju spotkaniach. Od 1961 r. zaczęła pracować ze Sztuka Łowicką.
Brała aktywny udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach organizowanych przez Cepelie Polską. Swoje wycinaki prezentowała wielokrotnie również za granicą m.in. we Włoszech, Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Sztuka Łowicka przyznała Pani Helenie trzy razy stypendium za promowanie kultury ludowej. Helena Miazek bardzo aktywnie współpracuje z Muzeum w Warszawie oraz innymi instytucjami kultury na terenie całego kraju. Za swoja prace otrzymała wiele nagród i podziękowań.
Adam Głuszek jest niezwykle wybitnym rzeźbiarzem i malarzem ludowym. Mieszka we wsi Dąbrowice. Należy do grona piewców regionu ludowego. W środowisku twórców ludowych znany jest nie tylko, jaki utytułowany twórca, ale i animator kultury. Pomysłodawca i realizator( za własne środki) mini skansenu, w którym prezentowane są m.in. często unikatowe, zabytkowe pamiątki związane z dawnym Księstwem Łowickim.
Charakterystycznym elementem rzeźb Adama Głuszka jest polichromia, dzięki, której podkreślona jest regionalna przynależność artysty. Z wyjątkową dbałością o szczegóły, twórca umieszcza na rzeźbach i obrazach nawet najmniejsze elementy z bogatego stroju ludowego, sięgając niejednokrotnie do starych, często już nieużywanych wzorów. W bogatej kolekcji powstały „Anioły łowickie”, „Kapele łowicie”, „Wesele Łowickie”, „Łowiczanie”, Kapliczka łowicka”, oraz Matka Boża Łowicka. W łowickiej sukmanie przedstawiony jest także „Chrystus Frasobliwy”, a w stój ludowy ubrana została nawet Święta Rodzina w „Szopce Bożonarodzeniowej”.
Nie sposób nie wspomnieć o silnym przekazie pokoleniowym w rodzinie Głuszków. W ślady ojca poszły również dzieci. Córka Agnieszka współpracuje z wieloma galeriami i chętnie uczestniczy w kiermaszach twórczości ludowej. Sztuką został także „zarażony” Jacek uczestnik plenerów rzeźbiarskich. Adam Głuszek jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz sekretarzem Oddziału Łódzkiego STL. Od przeszło 20 lat aktywnie uczestniczy w festiwalach i konkursach, warsztatach i plenerach oraz kiermaszach sztuki ludowej. Jest laureatem wielu konkursów na rzeźbę ludową.
Anna i Henryk Świątkowscy. Henryk Świątkowski (ur. w 1909 r. ur. w Złakowie Kościelnym gm. Zduny; zm. w 1999 r.) - etnograf, muzealnik, działacz społeczny. Henryk Świątkowski urodził się w 1909 roku w Złakowie Kościelnym, gdzie, pośród typowego łowickiego folkloru spędził dzieciństwo. Tam również ukończył szkołę powszechną. Od najmłodszych lat interesował się fotografią. Sam skonstruował camerę obscurę, za pomocą, której fotografował głównie ludzi, domy, pola i pejzaże Złakowa Kościelnego i okolic.
W latach 1929 - 1930 był członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Złakowie Kościelnym. Ożywienie gospodarcze z lat dwudziestych XX wieku dotknęło także Złaków Kościelny. Powstało tam jedyne w powiecie parafialne kółko rolnicze, spółdzielnia mleczarska oraz z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Poparcia Kultury Ludowej założono pierwsze w Polce Ognisko Kultury, Sztuki i Przemysłu Ludowego.
Otwarcia Ogniska dokonał 30 maja 1930 roku prezydent Ignacy Mościcki. Jednym z organizatorów owego ogniska była etnograf Jadwiga Chełmińska. Kierowała pracami tkaczek, hafciarek i wycinarek, zorganizowała niedzielny uniwersytet ludowy, a w pracach świetlicowych pomagał jej Henryk Świątkowski. Razem opisywali obrzędy ludowe, spisywali towarzyszące im przyśpiewki, które potem wydał muzykolog Jerzy Olszewski.
W maju 1930 roku przyjechał do Złakowa fotografik Henryk Poddębski, który robił zdjęcia inscenizacji Wesela Łowickiego. Wystawiał je zespół muzyczny Ogniska Księżackiego z Henrykiem Świątkowskim w roli Pana Młodego Pierwsze próby literackie poczynił za namową Jadwigi Chełmińskiej, jego wiersze o tematyce wiejskiej ukazały się w prasie. Wraz z zakończeniem działalności Ogniska w 1932 roku Jadwiga Chełmińska wyjechała do Warszawy, a Henryk Świątkowski do Łodzi, gdzie rozpoczął naukę w Wieczorowym Gimnazjum dla dorosłych Wierzbickiego.
W latach 1933/1934 uczęszczał do Państwowej Szkoły Techniczno-Przemysłowej w Łodzi. W 1937 roku Wydawnictwo Ligi Popierania Turystyki wydało foldery poświęcone Łowiczowi ze zdjęciami Henryka Poddębskiego i tekstami Tadeusza Gumińskiego. W tym czasie Świątkowski nie zdał matury. Przeniósł się z powrotem do Złakowa Kościelnego i tam wydał książkę broszurę o prałacie Aleksandrze Wasilewskim, proboszczu Złakowa. W lutym 1938 roku przystąpił do matury z pozytywnym skutkiem.
W tym samym roku pojął za żonę Jadwigę Chełmińską. Jednocześnie rozpoczął studia na Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Przerwał je z powodu rozpoczęcia wojny. Tuż przed wojną, w lipcu i sierpniu 1939 roku wraz z Wacławem Marianem Prytem statystował w filmie "Kosa i karabin", który kręcony był m.in. w Łowiczu i Złakowie Kościelnym. W czasie wojny mieszkał wraz z żoną na Żoliborzu w Warszawie.
Henryk pracował w fabryce żyrandoli elektrycznych A. Marciniaka. Był członkiem straży pożarnej, co parokrotnie uratowało go przed łapankami. Uczęszczał na tajne seminarium etnograficzne prowadzone przez prof. Stanisława Poniatowskiego. Po powstaniu warszawskim przeniósł się wraz z żoną do Złakowa Kościelnego, gdzie prowadził tajne komplety dla młodzieży wiejskiej. Na potrzeby konspiracji posługiwał się pseudonimem Tadeusz Żubr.
Po wojnie Świątkowscy przenieśli się do Łodzi. Od kwietnia 1945 roku Jadwiga Chełmińska pracowała na Uniwersytecie Łódzkim jako starszy asystent w Katedrze Etnografii, współpracowała z Muzeum Etnograficznym w Łodzi, gdzie przez rok pracował również Henryk. W 1946 roku rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Początkowo studiował pedagogikę, później etnografię, jednocześnie kierując studencką stołówką. W 1950 roku obronił pracę magisterską "Wychowankowie szkół rolniczych powiatu łowickiego i ich wpływ na życie wsi", napisaną pod kierunkiem prof. Heleny Radlińskiej.
W 1949 roku wraz z żoną otrzymali pracę w Muzeum Kultur Ludowych w Warszawie. Piątego stycznia 1951 w wyniku podziału zdań na zebraniu pracowników Jadwiga Chełmińska złożyła rezygnację. Odrzucono jej wniosek, jednak zwolniony został Henryk Świątkowski. W krótkim czasie dostał posadę inspektora-kontrolera w Centralnym Zarządzie Szkół Artystycznych Ministerstwa Kultury i Sztuki. 8 kwietnia 1952 roku zmarła Jadwiga Chełmińska, została pochowana na cmentarzu w Złakowie Kościelnym w grobie rodzinnym Świątkowskich.
W maju tego samego roku Świątkowski otrzymał powołanie od dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, prof. Stanisława Lorentza, na stanowisko kierownika Muzeum w Łowiczu. Wojewódzki konserwator zabytków przekazał na rzecz muzeum prawie całkowicie zniszczony gmach pomisjonarski, który w ciągu kilku lat został odbudowany. Nowe muzeum przejęło zbiory naukowe PTTK i dawnego Muzeum Miejskiego im. Władysława Tarczyńskiego. Pierwsza wystawa została otwarta w 1952 roku.
28 kwietnia 1953 roku Henryk Świątkowski wziął ślub z Anną Małychą. Świątkowscy zamieszkali w odbudowanym gmachu muzeum, który obecny kształt uzyskał w 1959 roku. W Muzeum w Łowiczu otwarto ekspozycję archeologiczna, historyczną i etnograficzną. Trzy lata później została otwarta wystawa sztuki baroku w odrestaurowanej kaplicy. W 1959 z inicjatywy Stanisława Lorentza zostało założone Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Łowiczu. W 1960 został zatwierdzony statut Towarzystwa.
Dzięki pomocy Towarzystwa w Muzeum w Łowiczu otworzono mini-skansen, przy którym własnoręcznie pracował Henryk Świątkowski. Jego największym marzeniem było stworzenie parku etnograficznego na kształt skansenów z Europy Zachodniej. W ten sposób w połowie lat siedemdziesiątych zaczął powstawać Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach. W 1985 roku, po kilkudziesięciu latach pracy w Muzeum w Łowiczu, Świątkowscy przeszli na emeryturę. W krótkiej informacji o działalności w muzeum Anna Świątkowska napisała: Najważniejszym zadaniem realizowanym przez nas w ciągu trzydziestu kilku lat pracy w Muzeum w Łowiczu była ochrona dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego.
Anna Świątkowska - ( ur. 30 października 1915 r. Kowale - zm. 14 listopada 2007 r.) Kustosz Muzeum Narodowego, Oddział w Łowiczu. Szkołę średnią ukończyła w Piotrkowie Trybunalskim. Po maturze przez kilka tygodni uczęszczała na Uniwersytet Ludowy im. Władysława Orkana w Szycach pod Krakowem, aż do jego zamknięcia. W roku 1936 rozpoczęła studia na Wolnej Wszechnicy Polskiej, początkowo na Wydziale Ekonomii, a następnie na Wydziale Pedagogicznym, w sekcji społeczno-oświatowej pod kierunkiem prof. Heleny Radlińskiej.
Jeszcze przed wojną obroniła pracę podyplomową pt. Spadek liczby szkół elementarnych w Królestwie Polskim w latach 1819 - 1821. Praca spłonęła razem z gmachem Wolnej Wszechnicy Polskiej we wrześniu 1939 r. Czasy II Wojny Światowej spędziła pod Białymstokiem, we wsi Siekierki, gdzie prowadziła tajne nauczanie oraz punkt kontaktowy poczty i prasy Armii Krajowej. Po wojnie studiowała Pedagogikę Społeczną na Uniwersytecie w Łodzi. Pracę magisterską Losy i sytuacja sierot i półsierot wojennych obroniła w 1946 roku.
Pracowała w Instytucie Służby Społecznej w Łodzi, prowadząc badania nad sierotami w Pabianicach i Skierniewicach, jednocześnie studiując etnografię na UŁ. W 1948 roku po przeniesieniu się do Warszawy, rozpoczęła pracę w Towarzystwie Uniwersytetów Ludowych, a po jego rozwiązaniu w Instytucie Oświaty Dorosłych, następnie w Urzędzie Rady Ministrów, w Biurze Oświaty i Kultury, a od 1952 r. w Zarządzie Głównym Związku Samopomocy Chłopskiej, w dziele kulturalno-oświatowym.
W 1954 roku wyszła za mąż za Henryka Świątkowskiego i zamieszkała w Łowiczu. W 1957 roku podjęła pracę w Muzeum Narodowym, oddział w Łowiczu, na stanowisku starszego asystenta w dziale oświatowo-naukowym, a w 1963 roku objęła kierownictwo tego działu. W 1959 roku była jednym z członków założycieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Łowiczu, i przez następne dwadzieścia pięć lat działała niezwykle aktywnie w tym stowarzyszeniu. Początkowo oprowadzała w Muzeum wycieczki, potem zajęła się popularyzacją twórczości ludowej, i ochroną zabytków etnograficznych.
Prowadziła w muzeum lekcje dla młodzieży, które stały się wzorem dla pracowników placówek muzealnych. Organizowała wystawy, wydawała katalogi i przewodniki. Poświęciła się również działalności badawczej, której owocem było wiele prac naukowych o wycinance łowickiej (Łowicka wycinanka), wnętrzu mieszkalnym (Wnętrze chałupy księżackiej) i obrzędowości (Łowickie zwyczaje i obrzędy doroczne). Z ramienia muzeum współpracowała ze Spółdzielnią Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Sztuka Łowicka" w Łowiczu.
Współpracowała również z PTTK biorąc udział w szkoleniu przewodników w regionie łowickim. W 1973 roku otrzymała tytuł kustosza. Była wielokrotnie nagradzana za działalność kulturalno-oświatową.
Po przejściu na emeryturę w 1985 roku, publikowała jeszcze prace naukowe oraz pracowała w Spółdzielni „Sztuka Łowicka", jako konsultant etnograficzny. W podsumowaniu działalności zawodowej, swojej i męża Henryka, napisała: Najważniejszym zadaniem realizowanym przez nas w ciągu trzydziestu kilku lat pracy w Muzeum w Łowiczu, była ochrona dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego. Zmarła 14.11.2007 roku.
http://lowiczanin.info/wiki/index.php?title=%C5%9Awi%C4%85tkowska_Anna
Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół powstał 38 lat temu z inicjatywy studentów SGGW i Zofii Solarzowej - wybitnej działaczki polskiego ruchu ludowego. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 80 studentów warszawskich szkół wyższych, głównie SGGW. Muzykami kapeli są studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz instrumentaliści orkiestry Sinfonia Varsovia.
Na repertuar PROMNYCH składają się tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak i oberek, tańce ludowe 12 regionów etnograficznych Polski oraz widowiska ukazujące pieśni, tańce i muzykę danego regionu w kontekście charakterystycznych obrzędów i obyczajów: Wesele Łowickie, Comber Babski z regionu Krakowa Wschodniego i Dziady Żywieckie z Beskidu Żywieckiego. Tam, gdzie stoi pierwszy maj z cieszyńskiego, czy Karczma "Pod Czardaszem" ze Spisza.
Zespół prowadzi obecnie warsztaty taneczne przybliżające polski folklor, prezentuje pieśni okolicznościowe, kolędy i przedstawienia jasełkowe, a także poszerza swój repetuar o standardowe tańce towarzyskie i tańce innych narodów. Od 1972 roku PROMNI reprezentują Polskę, Warszawę i swoją Uczelnię podczas koncertów i festiwali zagranicznych. Piękno polskiego folkloru mogła podziwiać publiczność Białorusi, Belgii, Czarnogóry, Danii, Gracji, Hiszpanii, Japonii, Jugsławii, Kanady, Korei Płd. Płn., Łotwy Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Słowenii i Syrii, Szwajcarii, Szwecji, Tajwaniu, Turcji, Watykanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy i USA. A tylko w tym roku odwiedziliśmy Czechy, Holandię, Francję i Meksyk.
http://www.zespolyludowe.pl/component/content/article/1-zespol/916-promni
Po odsłonięciu tablic, o godz. 17.30, w sali barokowej łowickiego muzeum, odbędzie się dalsza czescy uroczystości. Podczas spotkania będzie można osobiście spotykać się z nominatami a także obejrzeć koncert Ludowego Zespołu Artystycznego „PROMNI”. Wstęp wolny.
Helena Miazek jest znaną i cenioną łowicką wycinankarką. Wykonuje wszystkie rodzaje tradycyjnych wycinanek. Lubi także podejmować nowe wyzwania i nadawać nowe formy i kształty swoim autorskim pracom. Należą do nich m.in. wycinanki ażurowe w kształcie serc, w których wpisane są pary Księżaków, owalne ze scenami Bożonarodzeniowymi oraz w kształcie koszyków wielkanocnych z barankami i wielobarwnymi pisankami.
Specjalizuje się także w oklejaniu drobnymi wycinankami wydmuszek. Obok niezwykle precyzyjnego cięcia, charakterystyczną cechą jej prac jest świadomy wybór kontrastujących ze sobą kolorów. Jest laureatką wielu konkursów i uczestniczką warsztatów, pokazów i kiermaszów ludowych. Swoją wiedzę chętnie przekazuje młodemu pokoleniu na rożnego rodzaju spotkaniach. Od 1961 r. zaczęła pracować ze Sztuka Łowicką.
Brała aktywny udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach organizowanych przez Cepelie Polską. Swoje wycinaki prezentowała wielokrotnie również za granicą m.in. we Włoszech, Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Sztuka Łowicka przyznała Pani Helenie trzy razy stypendium za promowanie kultury ludowej. Helena Miazek bardzo aktywnie współpracuje z Muzeum w Warszawie oraz innymi instytucjami kultury na terenie całego kraju. Za swoja prace otrzymała wiele nagród i podziękowań.
Adam Głuszek jest niezwykle wybitnym rzeźbiarzem i malarzem ludowym. Mieszka we wsi Dąbrowice. Należy do grona piewców regionu ludowego. W środowisku twórców ludowych znany jest nie tylko, jaki utytułowany twórca, ale i animator kultury. Pomysłodawca i realizator( za własne środki) mini skansenu, w którym prezentowane są m.in. często unikatowe, zabytkowe pamiątki związane z dawnym Księstwem Łowickim.
Charakterystycznym elementem rzeźb Adama Głuszka jest polichromia, dzięki, której podkreślona jest regionalna przynależność artysty. Z wyjątkową dbałością o szczegóły, twórca umieszcza na rzeźbach i obrazach nawet najmniejsze elementy z bogatego stroju ludowego, sięgając niejednokrotnie do starych, często już nieużywanych wzorów. W bogatej kolekcji powstały „Anioły łowickie”, „Kapele łowicie”, „Wesele Łowickie”, „Łowiczanie”, Kapliczka łowicka”, oraz Matka Boża Łowicka. W łowickiej sukmanie przedstawiony jest także „Chrystus Frasobliwy”, a w stój ludowy ubrana została nawet Święta Rodzina w „Szopce Bożonarodzeniowej”.
Nie sposób nie wspomnieć o silnym przekazie pokoleniowym w rodzinie Głuszków. W ślady ojca poszły również dzieci. Córka Agnieszka współpracuje z wieloma galeriami i chętnie uczestniczy w kiermaszach twórczości ludowej. Sztuką został także „zarażony” Jacek uczestnik plenerów rzeźbiarskich. Adam Głuszek jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz sekretarzem Oddziału Łódzkiego STL. Od przeszło 20 lat aktywnie uczestniczy w festiwalach i konkursach, warsztatach i plenerach oraz kiermaszach sztuki ludowej. Jest laureatem wielu konkursów na rzeźbę ludową.
Anna i Henryk Świątkowscy. Henryk Świątkowski (ur. w 1909 r. ur. w Złakowie Kościelnym gm. Zduny; zm. w 1999 r.) - etnograf, muzealnik, działacz społeczny. Henryk Świątkowski urodził się w 1909 roku w Złakowie Kościelnym, gdzie, pośród typowego łowickiego folkloru spędził dzieciństwo. Tam również ukończył szkołę powszechną. Od najmłodszych lat interesował się fotografią. Sam skonstruował camerę obscurę, za pomocą, której fotografował głównie ludzi, domy, pola i pejzaże Złakowa Kościelnego i okolic.
W latach 1929 - 1930 był członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Złakowie Kościelnym. Ożywienie gospodarcze z lat dwudziestych XX wieku dotknęło także Złaków Kościelny. Powstało tam jedyne w powiecie parafialne kółko rolnicze, spółdzielnia mleczarska oraz z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Poparcia Kultury Ludowej założono pierwsze w Polce Ognisko Kultury, Sztuki i Przemysłu Ludowego.
Otwarcia Ogniska dokonał 30 maja 1930 roku prezydent Ignacy Mościcki. Jednym z organizatorów owego ogniska była etnograf Jadwiga Chełmińska. Kierowała pracami tkaczek, hafciarek i wycinarek, zorganizowała niedzielny uniwersytet ludowy, a w pracach świetlicowych pomagał jej Henryk Świątkowski. Razem opisywali obrzędy ludowe, spisywali towarzyszące im przyśpiewki, które potem wydał muzykolog Jerzy Olszewski.
W maju 1930 roku przyjechał do Złakowa fotografik Henryk Poddębski, który robił zdjęcia inscenizacji Wesela Łowickiego. Wystawiał je zespół muzyczny Ogniska Księżackiego z Henrykiem Świątkowskim w roli Pana Młodego Pierwsze próby literackie poczynił za namową Jadwigi Chełmińskiej, jego wiersze o tematyce wiejskiej ukazały się w prasie. Wraz z zakończeniem działalności Ogniska w 1932 roku Jadwiga Chełmińska wyjechała do Warszawy, a Henryk Świątkowski do Łodzi, gdzie rozpoczął naukę w Wieczorowym Gimnazjum dla dorosłych Wierzbickiego.
W latach 1933/1934 uczęszczał do Państwowej Szkoły Techniczno-Przemysłowej w Łodzi. W 1937 roku Wydawnictwo Ligi Popierania Turystyki wydało foldery poświęcone Łowiczowi ze zdjęciami Henryka Poddębskiego i tekstami Tadeusza Gumińskiego. W tym czasie Świątkowski nie zdał matury. Przeniósł się z powrotem do Złakowa Kościelnego i tam wydał książkę broszurę o prałacie Aleksandrze Wasilewskim, proboszczu Złakowa. W lutym 1938 roku przystąpił do matury z pozytywnym skutkiem.
W tym samym roku pojął za żonę Jadwigę Chełmińską. Jednocześnie rozpoczął studia na Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Przerwał je z powodu rozpoczęcia wojny. Tuż przed wojną, w lipcu i sierpniu 1939 roku wraz z Wacławem Marianem Prytem statystował w filmie "Kosa i karabin", który kręcony był m.in. w Łowiczu i Złakowie Kościelnym. W czasie wojny mieszkał wraz z żoną na Żoliborzu w Warszawie.
Henryk pracował w fabryce żyrandoli elektrycznych A. Marciniaka. Był członkiem straży pożarnej, co parokrotnie uratowało go przed łapankami. Uczęszczał na tajne seminarium etnograficzne prowadzone przez prof. Stanisława Poniatowskiego. Po powstaniu warszawskim przeniósł się wraz z żoną do Złakowa Kościelnego, gdzie prowadził tajne komplety dla młodzieży wiejskiej. Na potrzeby konspiracji posługiwał się pseudonimem Tadeusz Żubr.
Po wojnie Świątkowscy przenieśli się do Łodzi. Od kwietnia 1945 roku Jadwiga Chełmińska pracowała na Uniwersytecie Łódzkim jako starszy asystent w Katedrze Etnografii, współpracowała z Muzeum Etnograficznym w Łodzi, gdzie przez rok pracował również Henryk. W 1946 roku rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Początkowo studiował pedagogikę, później etnografię, jednocześnie kierując studencką stołówką. W 1950 roku obronił pracę magisterską "Wychowankowie szkół rolniczych powiatu łowickiego i ich wpływ na życie wsi", napisaną pod kierunkiem prof. Heleny Radlińskiej.
W 1949 roku wraz z żoną otrzymali pracę w Muzeum Kultur Ludowych w Warszawie. Piątego stycznia 1951 w wyniku podziału zdań na zebraniu pracowników Jadwiga Chełmińska złożyła rezygnację. Odrzucono jej wniosek, jednak zwolniony został Henryk Świątkowski. W krótkim czasie dostał posadę inspektora-kontrolera w Centralnym Zarządzie Szkół Artystycznych Ministerstwa Kultury i Sztuki. 8 kwietnia 1952 roku zmarła Jadwiga Chełmińska, została pochowana na cmentarzu w Złakowie Kościelnym w grobie rodzinnym Świątkowskich.
W maju tego samego roku Świątkowski otrzymał powołanie od dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, prof. Stanisława Lorentza, na stanowisko kierownika Muzeum w Łowiczu. Wojewódzki konserwator zabytków przekazał na rzecz muzeum prawie całkowicie zniszczony gmach pomisjonarski, który w ciągu kilku lat został odbudowany. Nowe muzeum przejęło zbiory naukowe PTTK i dawnego Muzeum Miejskiego im. Władysława Tarczyńskiego. Pierwsza wystawa została otwarta w 1952 roku.
28 kwietnia 1953 roku Henryk Świątkowski wziął ślub z Anną Małychą. Świątkowscy zamieszkali w odbudowanym gmachu muzeum, który obecny kształt uzyskał w 1959 roku. W Muzeum w Łowiczu otwarto ekspozycję archeologiczna, historyczną i etnograficzną. Trzy lata później została otwarta wystawa sztuki baroku w odrestaurowanej kaplicy. W 1959 z inicjatywy Stanisława Lorentza zostało założone Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Łowiczu. W 1960 został zatwierdzony statut Towarzystwa.
Dzięki pomocy Towarzystwa w Muzeum w Łowiczu otworzono mini-skansen, przy którym własnoręcznie pracował Henryk Świątkowski. Jego największym marzeniem było stworzenie parku etnograficznego na kształt skansenów z Europy Zachodniej. W ten sposób w połowie lat siedemdziesiątych zaczął powstawać Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach. W 1985 roku, po kilkudziesięciu latach pracy w Muzeum w Łowiczu, Świątkowscy przeszli na emeryturę. W krótkiej informacji o działalności w muzeum Anna Świątkowska napisała: Najważniejszym zadaniem realizowanym przez nas w ciągu trzydziestu kilku lat pracy w Muzeum w Łowiczu była ochrona dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego.
Anna Świątkowska - ( ur. 30 października 1915 r. Kowale - zm. 14 listopada 2007 r.) Kustosz Muzeum Narodowego, Oddział w Łowiczu. Szkołę średnią ukończyła w Piotrkowie Trybunalskim. Po maturze przez kilka tygodni uczęszczała na Uniwersytet Ludowy im. Władysława Orkana w Szycach pod Krakowem, aż do jego zamknięcia. W roku 1936 rozpoczęła studia na Wolnej Wszechnicy Polskiej, początkowo na Wydziale Ekonomii, a następnie na Wydziale Pedagogicznym, w sekcji społeczno-oświatowej pod kierunkiem prof. Heleny Radlińskiej.
Jeszcze przed wojną obroniła pracę podyplomową pt. Spadek liczby szkół elementarnych w Królestwie Polskim w latach 1819 - 1821. Praca spłonęła razem z gmachem Wolnej Wszechnicy Polskiej we wrześniu 1939 r. Czasy II Wojny Światowej spędziła pod Białymstokiem, we wsi Siekierki, gdzie prowadziła tajne nauczanie oraz punkt kontaktowy poczty i prasy Armii Krajowej. Po wojnie studiowała Pedagogikę Społeczną na Uniwersytecie w Łodzi. Pracę magisterską Losy i sytuacja sierot i półsierot wojennych obroniła w 1946 roku.
Pracowała w Instytucie Służby Społecznej w Łodzi, prowadząc badania nad sierotami w Pabianicach i Skierniewicach, jednocześnie studiując etnografię na UŁ. W 1948 roku po przeniesieniu się do Warszawy, rozpoczęła pracę w Towarzystwie Uniwersytetów Ludowych, a po jego rozwiązaniu w Instytucie Oświaty Dorosłych, następnie w Urzędzie Rady Ministrów, w Biurze Oświaty i Kultury, a od 1952 r. w Zarządzie Głównym Związku Samopomocy Chłopskiej, w dziele kulturalno-oświatowym.
W 1954 roku wyszła za mąż za Henryka Świątkowskiego i zamieszkała w Łowiczu. W 1957 roku podjęła pracę w Muzeum Narodowym, oddział w Łowiczu, na stanowisku starszego asystenta w dziale oświatowo-naukowym, a w 1963 roku objęła kierownictwo tego działu. W 1959 roku była jednym z członków założycieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Łowiczu, i przez następne dwadzieścia pięć lat działała niezwykle aktywnie w tym stowarzyszeniu. Początkowo oprowadzała w Muzeum wycieczki, potem zajęła się popularyzacją twórczości ludowej, i ochroną zabytków etnograficznych.
Prowadziła w muzeum lekcje dla młodzieży, które stały się wzorem dla pracowników placówek muzealnych. Organizowała wystawy, wydawała katalogi i przewodniki. Poświęciła się również działalności badawczej, której owocem było wiele prac naukowych o wycinance łowickiej (Łowicka wycinanka), wnętrzu mieszkalnym (Wnętrze chałupy księżackiej) i obrzędowości (Łowickie zwyczaje i obrzędy doroczne). Z ramienia muzeum współpracowała ze Spółdzielnią Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Sztuka Łowicka" w Łowiczu.
Współpracowała również z PTTK biorąc udział w szkoleniu przewodników w regionie łowickim. W 1973 roku otrzymała tytuł kustosza. Była wielokrotnie nagradzana za działalność kulturalno-oświatową.
Po przejściu na emeryturę w 1985 roku, publikowała jeszcze prace naukowe oraz pracowała w Spółdzielni „Sztuka Łowicka", jako konsultant etnograficzny. W podsumowaniu działalności zawodowej, swojej i męża Henryka, napisała: Najważniejszym zadaniem realizowanym przez nas w ciągu trzydziestu kilku lat pracy w Muzeum w Łowiczu, była ochrona dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego. Zmarła 14.11.2007 roku.
http://lowiczanin.info/wiki/index.php?title=%C5%9Awi%C4%85tkowska_Anna
Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół powstał 38 lat temu z inicjatywy studentów SGGW i Zofii Solarzowej - wybitnej działaczki polskiego ruchu ludowego. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 80 studentów warszawskich szkół wyższych, głównie SGGW. Muzykami kapeli są studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz instrumentaliści orkiestry Sinfonia Varsovia.
Na repertuar PROMNYCH składają się tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak i oberek, tańce ludowe 12 regionów etnograficznych Polski oraz widowiska ukazujące pieśni, tańce i muzykę danego regionu w kontekście charakterystycznych obrzędów i obyczajów: Wesele Łowickie, Comber Babski z regionu Krakowa Wschodniego i Dziady Żywieckie z Beskidu Żywieckiego. Tam, gdzie stoi pierwszy maj z cieszyńskiego, czy Karczma "Pod Czardaszem" ze Spisza.
Zespół prowadzi obecnie warsztaty taneczne przybliżające polski folklor, prezentuje pieśni okolicznościowe, kolędy i przedstawienia jasełkowe, a także poszerza swój repetuar o standardowe tańce towarzyskie i tańce innych narodów. Od 1972 roku PROMNI reprezentują Polskę, Warszawę i swoją Uczelnię podczas koncertów i festiwali zagranicznych. Piękno polskiego folkloru mogła podziwiać publiczność Białorusi, Belgii, Czarnogóry, Danii, Gracji, Hiszpanii, Japonii, Jugsławii, Kanady, Korei Płd. Płn., Łotwy Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Słowenii i Syrii, Szwajcarii, Szwecji, Tajwaniu, Turcji, Watykanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy i USA. A tylko w tym roku odwiedziliśmy Czechy, Holandię, Francję i Meksyk.
http://www.zespolyludowe.pl/component/content/article/1-zespol/916-promni
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net