Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
‹‹    A-    A+
Aktualności
9 października 2023
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu informuje, że zakończone zostały już prace przy renowacji nagrobka śp. Mieczysława Rosenbluma (1859-1909) na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Znajduje się on przy alei głównej, niedaleko kaplicy Rodziny Sax oraz wyremontowanego w 2020 roku, nagrobka Ferdynanda Eichhorna. Jest to drugi nagrobek objęty remontem na tym cmentarzu, w czasie jedenastoletniej historii organizowania zbiórki.
Koszt remontu nagrobka zleconego przez PTTK oddział w Łowiczu zostanie pokryty z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej „Kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy”.

Zakres prac obejmował m.in. rozebranie starego nagrobka, wyrównanie terenu i budowę nowej podmurówki, odtworzenie płyty wierzchniej tumby, oczyszczenie i uzupełnienie braków we wszystkich elementach z piaskowca, odtworzenie zniszczonego kamiennego krzyża oraz metalowych zdobień nagrobka, odtworzenie liter. Prace konserwatorskie pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi, wykonał konserwator mgr Piotr Owczarek z Żyrardowa.

Równolegle trwają jeszcze prace przy odnawianiu nagrobka śp. Józefa Skorupskiego (1852- 1910), znajdującego się na cmentarzu Świętego Ducha EMAUS w Łowiczu. Nagrobek obecnie znajduje się w pracowni konserwatorskiej. Po renowacji powróci on na swoje miejsce przed 1 listopada br. Zakres prac przy nagrobku obejmuje m.in. oczyszczenie, uzupełnienie i zabezpieczenie cokołu z piaskowca. Remont nagrobka pokryty zostanie w dwóch transzach. Pierwsza z ubiegłorocznej kwesty, druga z tegorocznej zbiórki.

Dziękujemy wszystkim za zaufanie i wsparcie naszej zbiórki. Tegoroczna kwesta odbędzie się 1 i 2 listopada 2023 r.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]