Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Aktualności
26 lutego 2019
Ponad 150 osób wzięło udział w wycieczce, zorganizowanej przez Koło Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu, po wnętrzach dwóch budynkach poklasztornych: bernardynków i dominikanów. Niezwykła lekcja historii odbyła się w niedzielę 24 lutego 2019 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, który przypadł 21 lutego.
Budynek dawnego klasztoru bernardyńskiego, obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Do niedawna wykorzystywany był jako siedziba Kolegium Nauczycielskiego i Kolegium Języków Obcych. Wiosną ma zostać on poddany nowej adaptacji. W budynkach dawnego klasztoru dominikanów mieści się obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Wcześniej wykorzystywane były m.in. jako koszary 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, stacjonującego w Łowiczu w przed wybuchem wojny w 1939 r.

Jako pierwszy zwiedzono klasztor podominikański. Oprowadzał po nim przewodnik Wojciech Czapnik. Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli śladami średniowiecznego Łowicza. O Nowym Rynku, kościele Świętego Ducha i nieistniejącej już dzisiaj bramie krakowskiej opowiadała przewodniczka Katarzyna Skierska-Pięta. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w klasztorze pobernardyńskim. I tu na zwiedzających czekała miła niespodzianka. Powitał ich bernardyn, w którego wcielił się przewodnik Zdzisław Krysiak, który opowiadał o dziejach klasztoru. W tle słychać było śpiewy chorałów gregoriańskich. Odnosiło się ważenie, że właśnie trwają modlitwy, a cały klasztor „żyje”.

Wizyta w obu klasztorach możliwa była dzięki uprzejmości Dariusza Żywickiego - dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Łowiczu, mieszczących się w budynku dawnego klasztoru dominikanów oraz łowickiego przedsiębiorcy Krzysztofa Gajdy, którzy udostępnili obiekty do zwiedzania.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]