Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
22 września 2014
W łowickim muzeum odbyła się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tym razem głównym tematem obchodów, zgodnie z hasłem przewodnim imprezy. „Dziedzictwo – źródło tożsamości”, była rzeka Bzura. Tegoroczna edycja EDD, która odbyła się w niedzielę, 21 września 2014 r., miała zwrócić uwagę na zależność kultury i historii od wody. Źródła wody są, bowiem czynnikiem kluczowym w dziejach osadnictwa. Elementem niezwykle ważnym historycznie oraz częścią dziedzictwa niematerialnego poprzez obrzędy związane z wodą.
EDD w Łowiczu rozpoczęły się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pn. „Wokół Bzury... Znaczenie rzeki dla Ziemi Łowickiej i jej mieszkańców”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łowickiego. Na konkurs wpłynęły w sumie 44 prace.

Następnie kilkanaście osób wzięło udział w warsztatach poświęconych motywowi wody w wierzeniach i zwyczajach. W czasie obchodów chętni mogli także za darmo obejrzeć ekspozycję muzealną, w tym wystawę przygotowaną specjalnie na obchody pn. „Wodne opowieści”.

Jednym z głównych punktów łowickiej imprezy była sesja naukowa, podczas której zaprezentowano pięć referatów na temat rzeki Bzury. Wygłosili je: Honorowi Obywatele Miasta Łowicza Marek Wojtylak i Wiesław Jan Wysocki, prezes Łowickiej Akademii Sportu Kamil Sobol oraz Grzegorz Trafalski i Elżbieta Jurkowska. Impreza trwała w godz. od 12.00 do 17.30.

Wyniki konkursu plastycznego:
Jury w składzie: Marzena Kozanecka – Zwierz, Anna Kośmider, Magdalena Bartosiewicz, Andrzej Chmielewski i Kamil Sobol postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa
I miejsce: Zuzanna Kowalik, lat 10, Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pt. „Bitwa nad Bzurą 1939”
II miejsce: Weronika Salamon, lat 12, Szkoła Podstawowa im. Leokadii Ostrowskiej w Bobrownikach, za pracę pt. „Wokół Bzury”
III miejsce” Amelia Szydlik, lat 12, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu, za pracę pt. „Bzura oazą spokoju i natury”

Wyróżnienia:
  • Julia Rosłonek, lat 9, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu, za pracę pt. „Bzura pełna życia”,
  • Weronika Gładka, lat 10, Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pt. „Spływ kajakowy na Bzurze”
  • Aleksandra Zagawa, lat 11, Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pt. „Rekreacja”
  • Aleksandra Więcek, lat 8, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu, za pracę pt. „Lato nad Bzurą”
  • Zuzanna Opach, lat 11, Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pt. „Noc świętojańska na ziemi łowickiej”
  • Emilia Jabłońska, lat 10, Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pt. „Tradycja wrzucania wianków do wody”
Gimnazjum
I miejsce ex aequo: Anna Piszczałka, lat 15, Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu, za pracę pod tytułem „Bitwa nad Bzurą w 1939 r.”, Julia Łukawska, lat 13, Pijarskie Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pod tytułem „Bajeczna Bzura”
II miejsce: Adrianna Wilk, lat 13, Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu, za pracę pod tytułem „Spływ kajakowy”
III miejsce: Weronika Malliou, lat 13, Pijarskie Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pod tytułem „Łowiczanka nad Bzurą”


Wyróżnienia: Daria Kukieła, lat 13, Pijarskie Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pod tytułem „Spływ kajakowy nad Bzurą”

Szkoły ponadgimnazjalne (nie przyznano miejsca I i II)
III miejsce: Marta Krawczyk, lat 15, I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, za pracę pod tytułem „Noc Świętojańska nad Bzurą”

Nagroda Specjalna przyznana przez Łowicką Akademię Sportu i firmę Łowickie Kajaki: Julian Skrzypnik, lat 10, Pijarska Szkoła Podstawowa, za pracę pt. „Bzura po zdrowie i spokój”, Marceli Gradek, lat 12, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu, za pracę pt. „Wypoczynek nad Bzurą”, Klaudia Czajka, lat 13, Pijarskie Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu, za pracę pt. „Dzień Bzury”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Prace nagrodzone można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w muzeum do 5 października 2014 albo w GALERII na naszej stronie: www.muzeumlowicz.pl/galeria/zobacz/64


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]