Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
‹‹    A-    A+
Aktualności
13 września 2016
Aleja Gwizod Łowickich honorująca twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, wzbogaciła się o kolejne tablice z imionami laureatów. W tym roku „gwiozdy” zostały przyznane kolejnym czterem osobom: utalentowanej wycinankarce i popularyzatorce sztuki ludowej Henryce Lus, biskupowi seniorowi diecezji łowickiej ks. Józefowi Zawitkowskiemu, pisarce ludowej Jadwidze Solińskiej z Wąsosza Grajewskiego, woj. Podlaskie i śpiewaczce ludowej Zofii Czubik.
Uroczyste odsłonięcie „gwiozd”, odbyło się w sobotę, 10 września 2016 r. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości. Po odsłonięciu tablic dalsza cześć uroczystości kontunuowania była w sali barokowej łowickiego muzeum. Podczas spotkania odbyła się krótka prezentacja każdego z laureatów konkursu. Uroczystą galę na Starym Rynku poprowadzili Księżaka i Księżanki Roku 2016, a oprawę muzyczną w sali barokowej zapewnił Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”.

Warto przypomnieć, że „Gwiozdo Łowicko” to nagroda przyznawana od 2011 r. Jej celem jest honorowanie twórców ludowych za ich wyjątkową działalność, propagowanie sztuki oraz pielęgnowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Dotychczas swoje „gwiozdy” mają: Julian i Wanda Brzozowscy, Janusz Kaźmierczak, Bronisława Skwarna, Marianna Sołtyszewska, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, rodzina Konopczyńskich, Anna i Henryk Świątkowscy, Marianna Sołtyszewska, Helena Miazek, Adam Głuszek oraz Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej Apolonia Nowak z Kadzidła, Maria Stachnal, Stanisław Madanowski i Marian Moskwa. A obecnie również: Henryka Lus, bp. Józef Zawitkowski, Jadwiga Solińska z Wąsosza Grajewskiego i Zofia Czubik.

Biogramy laureatów, tegorocznej edycji konkursu.

Henryka Lus urodziła się Błędowie w rodzinie z wieloletnią tradycją wycinankarską. W wieku 16 lat zaczęła z mamą robić dzbanuszki z kurzych wydmuszek oraz wycinanki na skup. W zakładzie Sztuka Łowicka przepracowała 36 lat wykonując chałupniczo wszystkie rodzaje wycinanek. Brała udział w cepeliadach, jarmarkach, kiermaszach oraz targach w kraju i zagranicą. Uczestniczyła w wystawie wyrobów rękodzielniczych w domu towarowym Au Sprintem w Paryżu oraz w międzynarodowych targach turystycznych w Lyonie. Wykonana przez nią wycinanka została wybita przez Mennicę Polską na medalu okolicznościowym z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku.

Jadwiga Solińska pochodzi z Wąsosza Grajewskiego w województwie podlaskim. Jest wszechstronnie uzdolnioną wybitną artystką i pisarką ludową, gawędziarką i animatorką kultury. Największe sukcesy osiągnęła w dziedzinie plastyki obrzędowej, zdobniczej i pisarstwie. Prezentowała swoje prace w kraju i za granicą (Bułgaria, Niemcy, Szwecja). W swojej twórczości popularyzuje tradycje i obrzędy ludowe. Jest autorką wierszy i teksów prozatorskich, przede wszystkim opowieści wspomnieniowych i wierzeniowych, anegdot, przekazów baśniowych i podaniowych. Opublikowała wiele indywidualnych tomików prozatorskich i poetyckich.

Ks. bp. Józef Zawitkowski urodził się w Wale na Mazowszu. Były biskup pomocniczy w archidiecezji warszawskiej i diecezji łowickiej, poeta i kompozytor. Autor 120 wydawnictw książkowych o tematyce religijnej oraz tekstów pieśni kościelnych, m.in. „Panie dobry jak chleb”, „Abyśmy byli jedno” czy „Krzyż i Orzeł”, napisanej z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Wielki miłośnik Księstwa Łowickiego, kultury i obyczajów. Duchowy opiekun zespołów „Blichowiacy”, „Ksinzoki” i „Koderki”, dla których napisał wiele tekstów utworów ludowych. Propagator „łowickości” w każdym zakątku Polski i za granicą. Jest honorowym obywatelem miasta Łowicza.

Zofia Czubik pochodzi z podłowickich Sierżnik. Już jako dziecko spędzała swój wolny czas śpiewając przy kapliczce pieśni kościelne tzw. majówki. Zanim zaczęła sama śpiewać przyśpiewki słuchała i uczyła się ich na weselach. Na początku lat 70-tych rozpoczęła współpracę z różnymi zespołami ludowymi, z którymi koncertowała w Polsce jak i poza granicami kraju m.in. w Niemczech, Czechach, Rosji. Uczestniczyła w nagraniach i przedstawieniach przyśpiewek łowickich i obrzędów bożonarodzeniowych na antenie Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Aktualnie występuje w Zespole Śpiewaczym „Ksinzoki”.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]