Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 maja 2016
Muzeum w Łowiczu i Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu, zapraszają do udziału w kolejnej odsłonie Nocy Muzeów. Impreza odbędzie się w sobotę 14 maja 2016 w godz. 17.00 - 24.00. Zapowiada się wieczór pełen atrakcji.
W programie:

Godz. 17.00
Rozstrzygnięcie konkursu „Muzealne Spotkania z Fotografią” / Parter

Godz. 17.00 – 19.00
Zwiedzanie wystawy „Tradycje obchodów rocznic Łowicza” w salach Archiwum Państwowego w Łowiczu. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną unikalne dokumenty i fotografie ukazujące szczegóły obchodów rocznic powstania miasta. Dla miłośników historii przewidziano przejście przez magazyny archiwalne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy osoby zainteresowane o odbiór wejściówek w Archiwum do 12 maja 2016 r.
Konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Noc w Muzeum”. Nasi najmłodsi goście będą mogli wykonać prace artystyczne mając do dyspozycji m.in. pieczątki linorytnicze. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone / II piętro

Godz. 19.00, 20.00
Zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK/ I i II piętro

Godz. 18.00 – 21.00
Warsztaty graficzne „Drukowane obrazy”. Uczestnicy będą mogli za pomocą specjalnych szablonów wykonać ciekawe nadruki na tkaninie i papierze / II piętro

Godz. 19.00
Wernisaż wystawy „Optymistka. Kolor, wzór, tkanina według Zofii Rostad” / I piętro Wydarzenie towarzyszące XV Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi i obchodom 880-lecia Łowicza. Wystawa prezentuje twórczość Zofii Rostad, łowiczanki, od końca lat 50. XX w. mieszkającej w Paryżu. W ubiegłym roku instytucja wzbogaciła się o niezwykły dar – kilkadziesiąt tkanin zaprojektowanych przez artystkę. To właśnie one są bohaterami nowej ekspozycji.
Łowiczanom nazwisko Rodstad kojarzy się przede wszystkim z ojcem Zofii Rostad – Stanisławem, lekarzem 10 Pułku Piechoty, w okresie powojennym organizującym lecznictwo w Łowiczu. Do dziś mówi się o nim „łowicki Judym”.

Artystka urodziła się w Łowiczu, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, w końcu lat 50. XX w. wyjechała na stałe do Paryża. Jest żoną Bernarda Abadie, fotografa. We Francji studiowała w École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs. Od początku lat 60. XX w. zajmuje się projektowaniem tkanin użytkowych, mebli, współpracuje z największymi francuskimi firmami zajmującymi się wzornictwem przemysłowym. Obrusy, pościele, a także materiały papiernicze z jej sygnaturą są rozpoznawalne nie tylko nad Loarą, ale również w Europie. Jej nazwisko mało znane jest w Polsce i – niestety – prawie wcale nieznane w rodzinnym Łowiczu. Tymczasem pogodne, wielobarwne tkaniny Zofii Rostad podobać się mogą każdemu. Projektuje ona bowiem przedmioty zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poza jej ulubioną abstrakcją czy motywami zwierząt (głównie koty), chętnie odwołuje się do twórczości ludowej, w tym łowickiej. Nawiązana w ostatnich latach współpraca z Muzeum w Łowiczu zaowocowała darowiznami mebli oraz pochodzących z rodzinnego domu pamiątek po rodzicach, a także przykładami własnej twórczości. Co ciekawe, łowicka instytucja, obok Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, może pochwalić się kolekcją blisko 90 tkanin zaprojektowanych przez Zofię Rostad.

Godz. 19.30
„Kolory Indii” – spotkanie z Sebastianem i Marią Domżalskimi oraz Michałem, Janką i Basią / kaplica barokowa Zapraszamy do posłuchania opowieści o Indiach, kraju kontrastów, kulturowej i etnicznej różnorodności, widzianej okiem polskiej rodziny.  Jeżeli interesuje Państwa świat festiwali i świąt, które znaleźć można z dala od ubitych szlaków, ciekawych miejsc, nie odnotowanych na kartach popularnych przewodników turystycznych, to zapraszamy do Muzeum w Łowiczu.

Godz. 21.30
„Francuska chanson francaise” – koncert w wykonaniu Justyny Bacz z akompaniamentem Mariusza Dubrawskiego / kaplica barokowa
Koncert promuje najnowszą płytę Justyny Bacz „Francuska chanson française”, na której znalazły się piękne, nieprzemijające utwory zaliczane do klasyki piosenki takich artystów jak: Edith Piaf, Georges Brassens, Jacques Brel czy Joe Dassin, a także wokalistek młodszego pokolenia - Patricii Kaas czy Zaz. Usłyszymy m.in. słynne „Sous le ciel de Paris”, „Et si tu n’existais pas”, a także motywy z filmów: „Parasolki z Cherbourga” czy „Love story” - kompozycję Francisa Lai z francuskim tekstem Catherine Desage.

Piosenki śpiewane będą  we własnej, oryginalnej interpretacji po francusku, choć kilka z nich można usłyszeć w polskich przekładach m. in. Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Jerzego Menela, Stanisława Waszaka, a także Justyny Bacz. Będzie to  świeże spojrzenie na znane utwory, nawiązujące jednocześnie do muzycznych tradycji piosenki francuskiej.

Wstęp wolny

Współorganizatorzy:
  • Urząd Miejski w Łowiczu
  • Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej
  • PTTK Oddział Łowicz
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Łowiczu RCKU
Sponsorzy:
  • Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej w Łowiczu
  • Folkstar/ Galeria Łowicka
  • Agata RTV AGD Multimedia
  • Hurtownia Artykułów Papierniczych i Biurowych „Papirus”
Szczegóły na www.muzeumlowicz.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]