Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
19 listopada 2018
W Sali Barokowej łowickiego muzeum, 18 listopada 2018 r. odbył się koncert patriotyczny Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”, upamiętniający 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Koncert miał wyjątkową charakter, ponieważ pieśni śpiewane były w gwarze ludowej i towarzyszyła mu promocja płyty CD.
Występ odbył się przy pełnej sali, a „Ksinzoki” bisowały aż trzy razy. Zaprezentowanych zostało 15 pieśni patriotycznych i wojskowych przełożonych na gwarę łowicką. Wśród nich m.in. pieśń
„Za matkę Ojczyznę” autorstwa ks. bp. Józefa Zawitkowskiego, napisaną w 2016 r.

- Dzisiejsze spotkanie wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydawnictwo dedykujemy pamięci uczestników Bitwy nad Bzurą w 1939 r. - mówiła dyrektor Muzeum w Łowiczu, Marzena Kozanecka – Zwierz.

- Jeszce dwadzieścia lat temu wszyscy wstydzili się gwary, dzisiaj jest całkiem inaczej. Łowicz przywraca gwarę Księstwu Łowickiemu. Ogromną Państwa zasługą jest to że gwara jest naszą chlubą. To dzięki kultywowaniu i propagowaniu gwary przez zespół Ksinzoki gwara na nowo powraca – mówił Krzysztof Kaliński, burmistrz miasta Łowicza.

Koncert był podsumowaniem projektu „Niematerialne dziedzictwo – pieśni patriotyczne po łowicku” realizowanego przez Muzeum w Łowiczu na który otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury. Kwota dofinansowania wyniosła 10 000 zł i została przyznana w ramach programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska.

Projekt miał na celu popularyzację dziedzictwa regionu łowickiego w zakresie gwary Łowickie. Jednym z jej elementów było właśnie nagranie płyty CD zawierającej polskie pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe w XIX – pocz. XXI w. w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” w gwarze łowickiej.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]