Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
15 października 2014
Nie wystarczy raz do roku, zapalić znicze na grobach zasłużonych mieszkańców Łowicza. Trzeba również pielęgnować o nich pamięć, na różne możliwe sposoby. Jednym z nich jest zadbanie o miejsca ich wiecznego spoczynku. Doskonale wiedzą o tym członkowie Stowarzyszenia Historycznego im 10 Pułku Piechotny w Łowiczu, którzy wykorzystując sprzyjającą „aurę”, postanowili uporządkować groby żołnierzy 10 PP, o których pamięć zabiegają.
Prace porządkowe przeprowadzili na cmentarzu katedralny przy grobach: sierżanta Wacława Siudy (1902-1961), dowódcy pułku płk Mariana Krudowskiego (1892-1953) i symbolicznej mogile kapitana Andrzeja Drozda (1893-1940). Oficer ten został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Wg obsady pułku z 1939 roku kapitan był przydzielony, jako oficer mobilizacyjny w kwatermistrzostwie.

Uporządkowano również grób porucznika Henryka Bolesława Kaczora (1910-1939), który poległ w bitwie nad Bzurą, pod Kozłowie Szlacheckim oraz mogiłę ppor Jana Mioduszewskiego, poległego pod Bednarami w 1939 r. Wszystkie mogiły zostały udekorowane kwiatami oraz biało-czerwonymi wstążkami w barwach narodowych.

Warto wziąć przykład z łowickiej „10” i zadbać o groby innych zasłużonych Łowiczan przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Może ktoś taki, spoczywa obok mogił waszych bliskich, a nie ma już swojego opiekuna?

Na łowickich cmentarzach pochowanych zostało wielu wybitnych postaci z historii naszego miasta. Wśród niuch są nauczyciele, lekarze, społecznicy, kolejarze, aptekarze oraz urzędnicy.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]