Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
25 lutego 2014
Burmistrz Miasta Łowicza i Klub „Gazety Polskiej” w Łowiczu serdecznie zapraszają na obchody „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości w Łowiczu, rozpoczną się, 1 marca 2014 r. o godz. 11.00, Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej, doprawianą w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz wszystkich, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.
Następnie około godz. 11.00 przy pomniku Synom Ziemi Łowickiej, znajdującym się na Starym Rynku, odbędzie się apel. Podczas spotkania przybliżona zostanie m.in. historia Żołnierzy Wyklętych, a także odczytane grypsy pułkownika Łukasza Cieplińskiego, pisane do żony, skazanego przez krzywoprzysiężny sąd na pięciokrotną karę śmierci.

Odśpiewane zostaną również pieśni o bohaterach niezłomnych. Apel zakończy wspólna modlitwa różańcowa oraz złożenie zniczy przed pomnikiem.

Organizatorzy spotkania proszą mieszkańców, organizacje patriotyczne, społeczne, zawodowe, polityczne, kibiców sportowych oraz młodzież o zamanifestowanie i oddanie czci Bohaterom Narodowym.

W tym dniu warto sobie przypomnień m.in. historię Janka Piwowarczyka, osiemnastoletniego maturzysty, ucznia Liceum Handlowego i harcerza, który po aresztowaniu przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łowiczu w listopadzie 1948 r. miał popełnić samobójstwo.

Według nieoficjalnej wersji Jan Piwowarczyk został zamordowany w siedzibie UB. Warto również przypomnieć sobie bohaterski wyczyn, jakim było odbicie żołnierza Armii Krajowej ps. „Cyfra” z więzienia NKWD mieszczącego się niegdyś przy ul. Kurkowej, przez żołnierzy podziemia.

Program obchodów:

Godz. 10.00
  • Przejazd ulicami miasta Łowickiej Grupy Motocyklowej
Godz. 11.00
  • Uroczysta Msza Święta w Bazylice Katedralnej w Łowiczu.
  • APEL przed pomnikiem „Synom Ziemi Łowickiej”
Godz. 12.00
  • Powitanie
  • Wystąpienie Burmistrza Miasta Łowicza
  • Odczytanie grypsów pułkownika Łukasza Cieplińskiego, pisanych do żony, skazanego przez krzywoprzysiężny sąd na pięciokrotną karę śmierci.
  • Pieśni o bohaterach niezłomnych oraz złożenie zniczy, przez obywateli i zaproszonych gości.
  • Apel poległych
  • Modlitwa różańcowa w intencji Żołnierzy Niezłomnych,
  • Odśpiewanie Hymnu Państwowego


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]