Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
4 czerwca 2019
Łowicka drukarnia „Poligrafia” została nagrodzona statuetką „Złotego Gryfa” za publikację „Łowicki folklor muzyczny - Antologia pieśni i melodii instrumentalnych”, której pomysłodawcą i wydawcą był Łowicki Ośrodek Kultury. Konkurs o Nagrodę „Złotego Gryfa”, zorganizowany został 22 raz. „Złoty Gryf” to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez Polską Izbę Druku, honorujące najwyższą jakość druku i wykończenia introligatorskiego produktów. Drukarnia Poligrafia nagrodzona została w kategorii „Produkt jedno lub dwubarwny w oprawie złożonej”.
„Łowicki folklor muzyczny. Antologia pieśni i muzyki instrumentalnej" autorstwa Mariana Moskwy, pedagoga i muzyka, to monumentalna monografia folkloru muzycznego regionu łowickiego. Prawdziwa „perła” dla każdego etnografa i miłośnika muzyki folklorystycznej.

Marian Moskwa, był kierownikiem muzycznym i konsultantem kilku zespołów ludowych regionu łowickiego. Jednocześnie z zamiłowaniem spotykał się z ludźmi mogącymi przekazać mu zachowane informacje o dawnych, tradycyjnych łowickich zwyczajach i pieśniach. Nagrywał i zapisywał ten repertuar przez pół wieku, od 1946 r. Przez ten czas, udało mu się zebrać materiał od 56 informatorów: 38 śpiewaków i 18 instrumentalistów urodzonych w latach 1883-1952.

Spośród śpiewaków łowickich najwięcej pieśni przekazali Franciszek Wołowiec i Stanisław Madanowski. Spośród instrumentalistów wyróżnić należy Stefana Winnickiego i Jana Pelskiego. Zbiór zawiera ogółem 332 pozycje, z czego aż 248 pieśni. Przeważają te o tematyce miłosnej oraz pieśni i przyśpiewki weselne. Książkę można jeszcze kupić w ŁOK! Nagrodzona publikacja powstała dzięki inicjatywie Macieja Malangiewicza, dyrektora Łowickiego Ośrodka Kultury. Autorem grafiki i koncepcji edytorskiej jest Jacek Rutkowski.

Uroczyste wręczenie nagród „Złotego Gryfa” odbyło się w sobotę, 1 czerwca 2019 r. w Hotelu Westin w Warszawie.

Wszystkim zaangażowanym w powstanie tej niezwykle cennej publikacji serdecznie gratulujemy !


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]