Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
‹‹    A-    A+
Aktualności
1 września 2016
W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu można było wysłuchać koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod kierownictwem, najsłynniejszej polskiej dyrygentki Agnieszki Duczmal. Koncert obył się, 28 sierpnia 2016 r. w ramach 17. edycji Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski” organizowanego przez Filharmonię Łódzką.
W programie koncertu znalazły się Legenda - Henryka Wieniawskiego (opr. A. Duczmal),Sinfonia D-dur Adama Haczewskiego, Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego, Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego oraz Sonata Księżycowa Ludwiga van Beethovena (opr. J. Kowalewski).

Tytuł koncertu „Muzyczna legenda” nawiązywał do jednej z koncertowych kompozycji, czyli „Legendy” Henryka Wieniawskiego, ale również do statusu orkiestry, która w kręgu muzycznym uznawana za legendarną.

Orkiestrze składającej się ze znakomitych muzyków przewodzi pierwsza kobieta dyrygent, która wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Agnieszka Duczmal jest laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach (1970), wyróżnioną na IV międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim a także zdobywczynią ze swoja Orkiestrą, Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr.

„Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal nagrał dla Polskiego Radia ponad 10 000 minut muzyki i wykonał setki koncertów. W jego dorobku jest wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w opr. J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Orkiestra występuje na całym świecie, współpracując z tak znakomitymi artystami, jak Martha Argerich, Kevin Kenner, Mischa Maisky, Jeremi Menuhin, Igor Ojstrach, Alexandre Rabinovitch czy Henryk Szeryng.

Podczas łowickiego koncertu jako solista zaprezentował się Jarosław Żołnierczyk, koncertmistrz orkiestry i lider zespołu Wieniawski Kwartet. Wydarzenie wpisało się w obchody 880-lecia Łowicza.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]