Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 września 2014
Od dziś, każdy mieszkaniec Łowicza powyżej 16 roku życia może składać propozycje inwestycji, które realizowane będą w przyszłym roku w ramach tzw. budżetu obywatelskiego.
Propozycje te, można wysyłać drogą elektroniczną na adres krzysztof.kalinski@um.lowicz.pl lub wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki znajdującej się na bramie ratusza. Termin zgłoszeń upływa 30 września br. Kolejnym etapem będzie ich formalno-prawna weryfikacja. Na spotkaniach budżetowych z burmistrzem Łowicza Krzysztofem Janem Kalińskim, mieszkańcy danego osiedla wybiorą trzy najważniejsze ich zdaniem propozycje. Zostaną one poddane kolejnemu głosowaniu. Ich finałem będzie wybór inwestycji zaplanowanej do realizacji w 2015 roku.

Oto szczegółowe zasady i sposób wyłonienia inwestycji:

Zasady i tryb wyłonienia dodatkowych inwestycji do budżetu miasta na 2015 rok.

§1. Do udziału w wyborze dodatkowych inwestycji do budżetu miasta na 2015 rok uprawnieni są mieszkańcy, stale zamieszkujący na terenie Osiedla, którzy w dniu głosowania ukończyli 16 lat.

§2. Mieszkańcy, o których mowa w § 1 zgłaszają w dniach 01-30 września br., propozycje inwestycyjne do budżetu miasta na 2015 rok:

§3. Zgłaszanie odbywa się:
  • drogą elektroniczną na adres krzysztof.kalinski@um.lowicz.pl,
  • w formie papierowej, wrzucając kartkę z propozycjami do skrzynki znajdującej się na Ratuszu.
§4. Projekty muszą mieścić się w zakresie zadań własnych Miasta.

§5. W ramach budżetu obywatelskiego mogą być zgłaszane wyłącznie projekty możliwe do realizacji w trakcie roku budżetowego 2015.

§6. Weryfikacja zgłoszonych projektów obejmuje weryfikację formalną oraz weryfikację finansową.

§7. Weryfikacja formalna, o której mowa w § 6, przeprowadzana jest w oparciu o następujące kryteria:
  • złożenie prawidłowo wypełnionego formularza zgłoszeniowego zawierającego datę zgłoszenia, rodzaj i miejsce proponowanej inwestycji oraz czytelny podpis wnioskodawcy w wyznaczonym terminie;
  • zlokalizowanie projektu na terenie pozostającym we władaniu Miasta i nieobciążonym na rzecz osób trzecich.
§8. Weryfikacja finansowa, której mowa w § 6, przeprowadzana jest dwuetapowo:
  • poprzez urealnienie kosztorysu wskazanego wskazanej inwestycji;
  • poprzez sprawdzenie, czy urealniony kosztorys nie przekracza kwoty przewidzianej dla osiedla tj. 100.000 PLN.
§9. Jeśli kosztorys wskazanej inwestycji przekracza kwotę, o której mowa w § 8 pkt 2, projekt uznaje się za zweryfikowany negatywnie.

§10. Listę inwestycji pozytywnie zweryfikowanych wraz z wprowadzonymi zmianami, ogłasza się na stronie Urzędu Miejskiego w Łowiczu – www.lowicz.eu poświęconej budżetowi obywatelskiemu oraz na tablicy ogłoszeniowe Urzędu.

§11. Na etapie weryfikacji dopuszcza się ewentualną modyfikację złożonych do realizacji propozycji inwestycyjnych z poszanowaniem oryginalnej formy, w celu ich wykonania zgodnie z wymogami wynikającymi z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, o czym projektodawca zostanie poinformowany.

§12. Burmistrz Miasta na spotkaniach z mieszkańcami, które odbędą się w dniach od 06 października do 05 listopada, poinformuje o zgłoszonych do budżetu miasta propozycjach inwestycyjnych w celu dokonania wyboru trzech spośród zgłoszonych i zweryfikowanych pod względem formalno – prawnym inwestycji.

§13. Wyboru trzech inwestycji dokonuje się w głosowaniu jawnym, poprzez podniesienie ręki.

§14. W głosowaniu biorą udział uczestnicy spotkania spełniający wymogi zawarte w § 1.

§15. Za wybrane projekty uważa się inwestycje, które kolejno uzyskały największą liczbę głosów.

§16. Nad prawidłowością głosowania czuwa zarząd danego osiedla.

§17. Zarząd Osiedla przekazuje wskazanemu przez Burmistrza Łowicza urzędnikowi trzy wyłonione w głosowaniu inwestycje.

§18. W dniach od 10 listopada do 10 grudnia br., uprawnieni mieszkańcy dokonają wyboru jednej spośród trzech wybranych na spotkaniach z mieszkańcami inwestycji.

§19.Wybór odbędzie się poprzez głosowanie w formie papierowej i elektronicznej.

§20. Terminy i miejsce przeprowadzenia głosowania w formie papierowej ankiety, zostaną wyznaczone przez Zarząd właściwego Osiedla.

§21. W wyznaczonym do głosowania miejscu będzie można wypełnić i złożyć papierową ankietę.

§23. Ankieta będzie zawierać trzy propozycje inwestycyjne wybrane przez mieszkańców na spotkaniach , o których mowa w § 12.

§24. Głos jest ważny jeśli mieszkaniec postawił znak „X” przy jednej z propozycji.

§25. W celu przeprowadzenia głosowania (w formie papierowej ankiety) Zarząd Osiedla powoła komisję. Komisja wybierze spośród siebie przewodniczącego.

§26. Do zadań komisji należy:
  • przeprowadzenie głosowania,
  • ustalenie i ogłoszenie jego wyników,
  • sporządzenie protokołu z głosowania, opatrzenie go podpisami członków komisji i przewodniczącego oraz przekazanie go Przewodniczącemu Zarządu Osiedla.
§27. Głosowanie w formie elektronicznej odbędzie się od 10 listopada b.r., od godz. 900 do 10 grudnia b.r. do godziny 16:00

§28. Formularz do głosowania w formie elektronicznej jest dostępny na stronie internetowej miasta: www.lowicz.eu w zakładce „Twoje propozycje na nowe inwestycje”.

§29.Wypełniony, odpowiedni dla danego osiedla formularz, należy przesłać na wskazany przez Przewodniczącego Zarządu Osiedla adres mailowy.

§30. Głos jest ważny jeśli mieszkaniec postawił znak „X” przy jednej z propozycji.

§31. Za wybrane projekty uważa się inwestycje, które kolejno uzyskały największą liczbę głosów (w formie papierowej ankiety i elektronicznego formularza).

§32. W przypadku projektów, które uzyskały równą liczbę głosów, o wyborze decyduje losowanie.

§33. Przewodniczący Zarządu Osiedla składa, w terminie do 15 grudnia 2015 roku do godz.16:00 w sekretariacie Burmistrza Miasta Łowicza, zbiorczy protokół, wraz z ankietami z przeprowadzonych głosowań (forma papierowa i elektroniczna).

§34. Wyniki z głosowania zawarte w protokole złożonym, przez Przewodniczącego Zarządu Osiedla, Burmistrzowi Miasta wraz z wynikami głosowania elektronicznego są podstawą do wpisania wyłonionej inwestycji do budżetu miasta na 2015 rok.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]