Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
31 października 2018
Na Nowym Rynku w Łowiczu zaparkuje Mobilne Muzeum Multimedialne, przygotowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Można je będzie zwiedzać w dniach 6 listopada 2018 w godz. 12:00-18:00 i 7 listopada 2018 w godz. 10:00-16:00.
Muzeum składać się będzie z różnego rodzaju najnowocześniejszych urządzeń ekspozycyjnych, ukazujących setki archiwalnych fotografii, dokumentów i fragmentów filmów historycznych oraz hologramów i nowoczesnych animacji, a także interaktywnych aplikacji, ukazujących fascynującą narrację poświęconą Niepodległej. Dzięki ekranom dotykowym, każdy zwiedzający będzie mógł samodzielnie obrać sobie kierunek i zakres zwiedzania ekspozycji.

Tematyka wystawy obejmować będzie okres II Rzeczypospolitej, czas odbudowy struktur i potencjału gospodarczego, społecznego i kulturalnego Państwa. Prezentować biogramy i dokonania wybitnych Polaków, którzy osiągnęli sukces i uznanie w świecie oraz ich wynalazki. Urządzenia holograficzne pokażą trójwymiarowe obrazy symboli tożsamości narodowej i przedmioty sztuki użytkowej powstałe w czasach II RP.

Zwiedzając Mobilne Muzeum Multimedialne, będzie można również samodzielnie wykonać pamiątkę z wystawy, którą będzie własnoręcznie wykonany odcisk pieczęci z wizerunkiem 5 prezentowanych Orłów Białych z różnych epok, w tym obowiązującego wzoru godła. Ponadto odwiedzający będą mogli wykonać sobie zdjęcie z 6 Ojcami Niepodległości w foto budce i wysłać je na własny adres e-mail, uczestniczyć w rozgrywce plenerowej gry planszowej „Dumni z Niepodległej – poznaj II RP” oraz złożyć swój podpis w okolicznościowej Księdze, powstałej z okazji stulecia odzyskania Niepodległości.

Zwiedzanie wystawy będzie nieodpłatne.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]