Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Aktualności
18 marca 2015
W Łowiczu gościła Minister Edukacji Joanna Kluzik – Rostkowska. Pani Minister przyjechała do Łowicza na zaproszenie Łódzkiego Kuratora Oświaty Jana Kamińskiego, aby wziąć udział w konferencji pt. „Rola szkolnictwa zawodowego w kontekście współpracy szkół z pracodawcami oraz Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną”.
Spotkanie odbyło się 16 marca 2015 r, w Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza i wpisywało się w cykl podobnych spotkań organizowanych na terenie województwa łódzkiego, mających na celu promowanie szkolnictwa zawodowego wśród gimnazjalistów, ich rodziców, pracodawców oraz nauczycieli.

Po przybyciu do Łowicza pani Minister została przywitana przez burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego i dyrektor Gimnazjum nr 1 Jolantę Urbanek. Towarzyszyła im delegacja uczniów od której otrzymała bukiet kwiatów.

W konferencji obok Minister Edukacji i władz Łowicza uczestniczyli również m.in. Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, przedstawiciele Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Mariola Milecka, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z powiatów łowickiego, rawskiego, skierniewickiego i kutnowskiego, lokalni samorządowcy z Łowicz oraz powiatu łowickiego, nauczyciele oraz uczniowie.

Podczas spotkania Minister zwróciła uwagę na jakość szkół zawodowych w Polsce. Pochwaliła szczególnie te, które kształcą w zawodach , na które jest aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy. Przyznała, że często na poziomie lokalnym czy regionalnym nie jest do końca wiadomo kogo potrzebuje rynek pracy. Narzędzia, aby to sprawdzić posiadają jednak lokalne strefy ekonomiczne, które obserwując rozwijające się firmy mogą ocenić na jakie zawody w najbliższych latach będzie zapotrzebowanie.

Takie działania mające na celu zdefiniowanie potrzeb rynku pracy, potrzeb szkoleń prowadzi Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (głównie w północnej części województwa). Minister Edukacji zaznaczyła, że „szkoły zawodowe i technika przestaną być szkołami drugiego, słabszego wyboru wtedy, kiedy będą miały dobrą ofertę, mocno osadzoną w rynku pracy”. Staną się bardziej atrakcyjne dla młodego człowieka, gdyż po nich łatwiej odnaleźć się na rynku pracy.

Przedstawiciele ŁSSE opowiedzieli o roli jaką pełni strefa we współpracy z pracodawcami i szkołami zlokalizowanymi w północnej części województwa, zaś dyrektor szkoły w Rawie Mazowieckiej zaznajomił obecnych na spotkaniu z dobrymi praktykami w aplikowaniu o fundusze unijne oraz sposoby ich wykorzystania w rozwoju szkoły zawodowej. Rolę pracodawców w systemie egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe przedstawiła dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Danuta Zakrzewska.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]