Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
6 sierpnia 2019
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu zaprasza do obejrzenia rewanżowych meczy piłkarskich, które zostaną rozegrane pomiędzy drużynami Łowicza i Cieszyna. Mecze odbędą się w najbliższą sobotę, 10 sierpnia 2019 r. na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty, mieszczącym się przy ul. Jana Pawła II 3. Wejścia na mecze są bezpłatne.
Pierwszy mecz w którym zagrają młodzi adepci piłki nożnej ze szkółek Soccer Kids Łowicz i CKS Piast Cieszyn (szkółka Ireneusza Jelenia), odbędzie się o godz. 15:00. Zawodnicy wystąpią w biało-czerwonych (Łowicz) i czerwonych (Cieszyn) strojach. Na murawę młodych piłkarzy wyprowadzi Ireneusz Jeleń, były reprezentant Polski i zawodnik CKS Piast Cieszyn.

W kolejnym meczu około godz. 17:00 na boisku zagrają dorośli. W drużynie Łowicza wystąpią przedstawiciele/żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Udział żołnierzy ma swoje uzasadnienie. Od 2013 r. Stowarzyszenie i brygada współpracują ze sobą. Jednym ze wspólnych działań było m.in. złożenie wniosku o przejęciu tradycji łowickiego pułku.

Zawodnicy z Łowicza/Opola i Cieszyna wybiegną w strojach retro Reprezentacji Polski z lat 1924-1928, które będą wyrazem hołdu dla żołnierzy/piłkarzy Reprezentacji Polski w 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego struktury przed wojną tworzone były właśnie przez żołnierzy Wojska Polskiego m.in. na poziomie b-klasy (płocki okręg piłki nożnej) działali żołnierze 10 Pułk Piechoty, który w 1919 r. wyszedł z Cieszyna, a jeden z jego batalionów został zakwaterowany w Łowiczu.

Mecze rewanżowe pomiędzy Łowiczem i Cieszynem upamiętnią także Zdzisława Lelonkiewicza, podoficera 10 PP, nauczyciela w-f i wielkiego miłośnika sportu.

Warto podkreślić, że spotkanie piłkarskie w Łowiczu zostało wpisane w plan PZPN w ramach akcji 100 meczy na 100 lecie PZPN.

„Dziesiątacy” dziękują wszystkim instytucjom, które przyczyniły się do realizacji tego projektu m.in. Burmistrzowi Miasta Łowicza, Staroście Powiatu Łowickiego, dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łowiczu, Marszałkowi Województwa Łódzkiego, dyrektorowi Departamentu Komunikacji i Mediów PZPN, prezesowi Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, dyrektorowi Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Pani Burmistrz Miasta Cieszyna.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]