Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
1 czerwca 2015
„Rodzina – Wspólnota – Polska”, było hasłem tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny. Marsze zorganizowaną w 140 miastach w Polsce. Jeden z nich przeszedł ulicami Łowicza.
Marsz dla Życia i Rodziny w Łowiczu zorganizowany został, 31 maja 2015 r. i połączony z miejskimi obchodami Dnia Dziecka. Oba wydarzenia doskonale się uzupełniały.

Uczestnicy marszu, wśród których było wiele rodzin z dziećmi, zanim przeszli ulicami Łowicza w trosce o wychowanie i edukację swoich dzieci, wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele Ojców Pijarów. Po niej formując pochód przeszli ulicami miasta: Starym Rynkiem, 11 listopada, Sienkiewicza, Kurkową, Stanisławskiego i Nowym Rynkiem do muszli koncertowej w parku Błonia, gdzie odbył się Wielki Piknik Rodzinny. Pochód prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kask.

Na scenie muszli koncertowej wystąpiły uczniowie łowickich szkół i dzieci z przedszkoli. Punktem kulminacyjnym była bajka pt. „Piecusiowe Opowieści” w wykonaniu aktorów z Wrocławia w technice lalkowej. Bohaterem bajki był sympatyczny, choć trochę zarozumiały, kotek, który uwierzył w bajkę, że jest zaklętym w kota rycerzem.

W czasie pikniku, można było wziąć udział w rożnego rodzaju grach i zabawach:
Rodzinnych Zawodach Sportowych, rywalizacjach rowerowych, wojskowych konkursach sprawnościowych oraz przejażdżkach konnych i na motocyklu. Można było również zagrać w grę planszową pt. „Podróż po Łowiczu z przeszkodami” autorstwa Karola Rybackiego. Gra została zrekonstruowana 10 lat wcześniej przez Muzeum Guzików. Polegała ona na pokonaniu 70 pól, z których co piąte wiązało się z niespodzianką i komentarzem dotyczącym wątków łowickich. Przypomnienie przez przewodników PTTK tej ciekawej gry Karola Rybackiego związane było z trwającym obecnie rokiem Karola Rybackiego.

Nie zabrakło jak co roku, zabaw z animatorami, szczudlarzami i postaciami z bajek, bezpłatnych dmuchanych zjeżdżalni, licznych konkursów z nagrodami ufundowanych przez sponsorów imprezy oraz ciekawych stoisk tematycznych m.in. Banku Zachodniego WBK - Grupy Santander i księgarni wartościowych książek. Pomiędzy występami rozdano wiele nagród ufundowanych przez sponsorów imprezy. Każde dziecko znalazło cos dla siebie.

Partnerami pikniku byli: Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju, Biblioteka Miejska w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łowiczu, Zakład Obsługi Przedszkoli Miejskich, Przedszkole Diecezji Łowickiej im. bł. Bolesławy Lament, Grupy Odnowy w Duchu Świętym, Domowy Kościół Diecezji Łowickiej, Starostwo Powiatu Łowickiego, Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej i Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha” działający przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym w Łowiczu, Stowarzyszenie Historyczne im 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, Polski Związek Kynologiczny, Łowickie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt, Bank Zachodni WBK - Grupa Santander, Stowarzyszenie Łowickich Motocyklistów „No.16”, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Edukacyjne „KARINO”, Firma Pana Sebastiana Dęgusa „Splendor” z Chąśna, parafie, szkoły i przedszkola łowickie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]