Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
25 kwietnia 2014
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza do udziału w corocznej Majówce Melomana. Na miłośników muzyki klasycznej czekać będzie nie lada gratka, dwa koncerty muzyki klasycznej.
Pierwszy koncert odbędzie się 1 maja o godz. 18.00 i przeniesie nas w świat arcydzieł kameralistyki. W Galerii „Browarna”, mieszczącej się przy ul. Podrzecznej 17, usłyszymy Sonatę c-moll na skrzypce i fortepian BWV 1017 Johanna Sebastiana Bacha, Sonatę c-moll na skrzypce i fortepian op. 45 Edvarda Griega i Partitę na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego. Koncert zaprezentują Małgorzata Garstka (fortepian) i Roma Tic (skrzypce).

Drugi koncert wpisze się w klimat obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas koncertu nie zabraknie, więc polskich akcentów. Słuchacze udadzą się w wirtuozowską, patriotyczno-historyczną podróż w opracowaniu na sopran i bas. Podczas koncertu usłyszymy tradycyjne pieśni patriotyczne tj. „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”-„O mój rozmarynie”, a także utwory Marka Grechuty „Władza” z cyklu „Dziesięć ważnych słów”, „Będziesz moją panią” i dzieła St. Moniuszki, W. A. Mozarta, J. Bocka i wielu innych Mistrzów muzyki klasycznej. Przed słuchaczami wystąpią: Sylwia Strugińska – sopran, Romuald Tesarowicz – bas i Danuta Antoszewska – fortepian.

Zapowiada się niezwykle muzyczna Majówka! Zachęcamy wszystkich do udziału w koncertach. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

KONCERT „Arcydzieł kameralistyki”
1 maja 2014 r. w Galerii „Browarna”, godz. 18:00
Małgorzata Garstka (fortepian)
Roma Tic (skrzypce

PROGRAM:
  • Johann Sebastian Bach: Sonata c-moll na skrzypce i fortepian BWV 1017
  • Edvard Grieg: III Sonata c-moll na skrzypce i fortepian op. 45
  • Witold Lutosławski: Partita na skrzypce i fortepian
KONCERT „Patriotycznie, klasycznie, lekko i ... muzycznie”
3 maja 2014 r. w galerii browarna godz. 18:00
Sylwia Strugińska - Wochowska – sopran
Romuald Tesarowicz – bas
Danuta Antoszewska – fortepian

\ PROGRAM:
  • Wiązanka patriotyczno-historyczna w opracowaniu na sopran i bas: „Wojenko, wojenko”-„Przybyli ułani pod okienko”-„O mój rozmarynie”-„Jeszcze jeden mazur dzisiaj”-„Rozkwitały pąki białych róż”-„Tam na błoniu błyszczy kwiecie”-„Hej, hej ułani”-„Jak to na wojence ładnie”
  • Piosenka Marka Grechuty „Władza” z cyklu „Dziesięć ważnych słów”
  • Piosenka Marka Grechuty „Będziesz moją panią”
  • St. Moniuszko – „Do grobu trwać w bezżennym stanie!... Któraż to która, tej ziemi córa” recytatyw i aria Hanny z IV aktu opery „Straszny dwór”
  • St. Moniuszko – „Ten zegar stary” Aria Skołuby z III aktu opery „Straszny dwór”
  • W. A. Mozart - „La ci darem la mano” (Podajmy sobie ręce!) - duet Don Giovanniego i Zerliny z I aktu opery Don Giovanni
  • A. L. Webber - „Nie żegnaj mnie Argentyno” song Evity z musicalu „Evita”
  • J. Kern - „Missisipi” z musicalu „Statek Komediantów”
  • J. Bock – „To świt to zmrok” duet z musicalu „Skrzypek na dachu”
  • J. Bock – Song Tewjego Mleczarza „Gdybym był bogaczem” z musicalu „Skrzypek na dachu”
  • J. Strauss – Aria Adeli „Taki Pan jak Pan” z operetki „Zemsta nietoperza”
  • R. Rogers - „W taki piękny wieczór” z musicalu „Południowy Pacyfik”
  • F Lewe – Song Elizy Doolittle „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”
  • A. L. Webber – „O tyle proszę Cię” duet z musicalu „Upiór w operze”
  • G. Rossini – Duet Kotów
ARTYŚCI Majówki Melomana 2014 w Łowiczu

Sylwia STRUGIŃSKA - WOCHOWSKA sopran - solistka Teatru Muzycznego w Łodzi Absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu dr hab. Jolanty Gzelii prof. AM , a także Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Obecnie doktorantka w/w uczelni muzycznej. Już na trzecim roku studiów rozpoczęła współpracę z impresariatami artystycznymi oraz Filharmonią im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi zadebiutowała w 2005 roku, biorąc udział w Koncercie Jubileuszowym „60 lat Operetki”.

Wkrótce po nim wystąpiła jako Arsena w Baronie cygańskim Johana Straussa II. Stała się tym samym najmłodszą w zespole teatru solistką. Artystka ma w swoim dorobku takie role jak: Liza w Krainie uśmiechu Franza Lehara Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Annina w Nocy w Wenecji J. Straussa , Krysia w Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera, Walentyna w Wesołej Wdówce F. Lehara, Eileen w Wonderful Town, Hudl i Chawa w Skrzypku na dachu J. Bocka, Anastazja w Księżniczce czardasza E. Kalmana, Mi w Krainie uśmiechu Franza Lehara, O Lia San w Wiktorii i jej huzarze Paula Abrahama, Papagena w niemieckojęzycznej realizacji Czarodziejskiego fletu W. A. Mozarta.

Wraz z zespołem Teatru Muzycznego w Łodzi występowała jako Adela niemieckojęzycznej Zemście nietoperza i Galach Noworocznych, w ramach tournee po Niemczech i Belgii. Swój warsztat wokalny kształci na kursach wokalnych prowadzonych przez wybitnych śpiewaków, m.in.: Teresę Żylis-Gara, Ryszarda Karczykowskiego. Od października 2007 roku współpracuje z Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w Katedrze Kameralistyki. W październiku 2008 została laureatką w Trzecim Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.

W przedstawieniu sylwestrowym 2008/2009, które było wystawiane w Filharmonii Łódzkiej wcieliła się w role Wandy w operze J. Offenbacha – „Wielka Księżna Gerolstein”.Występowała na wielu festiwalach organowych (Lublin, Świdnica, Żmigród, Nowa Ruda, Kazimierz Dolny, Sulejów, Wolbórz, Jastrzębia Góra, Krynica Zdrój itd.) w towarzystwie wybitnych organistów z Polski, Belgii, Czech i Litwy. Na jednym z nich zaśpiewała w koncercie z okazji 75 urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Udział w festiwalach zaowocował koncertami w październiku 2010 na Litwie na zaproszenie litewskiej organistki.

Na zakończenie Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju w sierpniu 2010 miała przyjemność zaśpiewać na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego. Brała tez udział wraz z zespołem teatru w Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju. Sylwia chętnie bierze udział w koncertach kameralnych, wykonując utwory z repertuaru klasycznego, a także piosenki Anny German, Kabaretu Starszych Panów, czy Dwudziestolecia Międzywojennego. Posiada w swoim repertuarze także partie musicalowe.

Romuald Tesarowicz - Wybitny polski bas, solista Opery Paryskiej, Teatro alla Scala i Opery Rzymskiej. Debiutował partią Skołuby w „Strasznym Dworze” Moniuszki. W 1983 roku związał się z łódzkim Teatrem Wielkim. O bardzo wysokiej pozycji artysty świadczą liczne sukcesy zagraniczne na najlepszych scenach operowych świata. Wykonywał i wykonuje wielkie partie basowe w „Mefistofelesie” Boita, „Eugeniuszu Onieginie”, Damie Pikowej” Czajkowskiego, „Madame Butterfly” Pucciniego, „Łucji z Lammermooru” Dionizettiego, „Żydówce” Halevy’ego, „Walkirii” Wagnera , „Don Carlosie” , „Requiem”, „Luizie Miller”, „Aidzie”, Nabuccu” , Otellu” Verdiego, „Carskiej Narzeczonej” Rimskiego-Korsakowa, „Weselu Figara” Mozarta, „Borysie Godunowie” Musorsgskiego, „Weselu” Strawińskiego i „Polskim Requiem” Pendereckiego.

W Polsce śpiewa na scenach Teatru Wielkiego w Warszawie i Opery Śląskiej w Bytomiu. Jest laureatem wielu nagród, otrzymał m.in. II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Operowym im. A. Didura, Złoty Medal i nagrodę Roncorogniego w konkursie Voci Verdiane w Busseto, Grand Prix i nagrodę publiczności XXI Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju oraz II nagrodę w konkursie operowym w Barcelonie.

Wiele nagrywał dla radia i telewizji w Europie i Ameryce. Wśród nagrań filmowych wyróżnia się jego rola Warłama w filmie Andrzeja Żuławskiego „Borys Godunow”. Związany z Opera de Paris Bastille od momentu jej otwarcia w 1989 roku, gdzie występował w operach: Wesele Figara Mozarta, Otello Verdiego, Benvenuto Cellini Berlioza, Dama Pikowa Czajkowskiego, Madame Butterfly, Turandot Pucciniego, Nabucco Verdiego, Salome Straussa. W Teatrze Wielkim w Warszawie brał udział w premierowym wykonaniu Fausta Gounoda i Halki Moniuszki.

Od wielu lat występuje na Festiwalu w Carcassonne. Z Krzysztofem Pendereckim występował w jego Te Deum i Pasji według Św. Łukasza, Requiem Polskim, 7 Bramach Jerozolimy Credo. Oprócz repertuaru operowego wykonuje pieśni, muzykę współczesną, a także repertuar oratoryjno-kantatowy.

Danuta Antoszewska naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia, a już w wieku pięciu lat debiutowała w FILHARMONII ŁÓDZKIEJ. Akompaniamentu uczyła się u najwybitniejszych znawców sztuki - w szkole średniej u prof. Kiejstuta Bacewicza a w Akademii Muzycznej u prof. Rajmunda Ambroziaka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi i wychowanką prof. Alfredy Działoszyńskiej.

Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Teatrze Wielkim w Łodzi, jako korepetytor solistów, a następnie w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wszechstronnie uzdolniona, grająca muzykę poważną, jazz, rozrywkę, ale bez pamięci poświęciła się teatrom operowym. Koncertuje w kraju i zagranicą m.in.: w Paryżu, Chicago, Budapeszcie. Współpracowała z najwybitniejszymi artystami scen operowych, m.in. Zdzisławą Donat, Bernardem Ładyszem, Bogdanem Paprockim, Władysławem Malczewskim, Romualdem Tesarowiczem

Małgorzata Garstka urodziła się w 1991 r. w Łowiczu. Studiuje w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. AM Wojciecha Świtały, a w zakresie kameralistyki kształci się pod kierunkiem dr Hanny Holeksy. Jest absolwentką ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie (klasa fortepianu Aleksandry Kowalik-Burdzy).

Do jej największych osiągnięć należą:
  • I miejsce oraz Nagroda specjalna „Sonata Classica” za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej na 23. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków „Citta di Barletta” (Włochy) – 2013 r.
  • II miejsce w duecie z Malwiną Wyborską (altówka) na 23. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków „Citta di Barletta” (Włochy)– 2013 r.
  • Grand Prix w duecie z Malwiną Wyborską (altówka) na 5. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Citta di Francavilla Fontana” (Włochy)– 2013 r.
  • III miejsce w duecie z Romą Tic (skrzypce) na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Częstochowie – 2013 r.
  • I miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim – 2008 r.
  • II miejsce - I nie przyznano - na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Izabelinie-Warszawie – 2008 r.
  • wyróżnienie na IX Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu – 2009 r.
W 2009 roku Małgorzata Garstka odbyła staż w ramach programu „Leonardo da Vinci” w Funchal na Maderze (Portugalia), a także została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje umiejętności doskonaliła także na kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez: Andrzeja Jasińskiego, Annę Malikovą, Tatianę Shebanovą, Aleksieja Orłowieckiego, Wojciecha Kocyana, Darię Petrovą, Katarzynę Popową-Zydroń, Waldemara Andrzejewskiego, Ewę Pobłocką, Zbigniewa Raubo, a także członków Altenberg Trio z Wiednia.

Występowała w wielu znaczących salach koncertowych w Polsce (m. in. w Zamku Królewskim i w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie; w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach), w Portugalii (Municipal Theatre w Funchal na Maderze), Francji (Illzach), Niemczech (Schloss Beuggen), na Ukrainie (Filharmonia Narodowa w Kijowie), we Włoszech (Barletta, Francavilla Fontana). Występowała także z towarzyszeniem Poznańskiej Orkiestry Kameralnej, Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej OSM I i II stopnia w Bytomiu i Orkiestry Symfonicznej ZPSM nr 4 w Warszawie.

Roma Tic ur. 27.03. 1991 r. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Naukę kontynuowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu w klasie skrzypiec mgr. Jacka Siemka. Obecnie jest studentką piątego roku Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie pracuje pod kierunkiem prof. Bartosza Bryły. Brała udział w wielu konkursach skrzypcowych min. w Zielonej Górze, Łodzi czy Lublinie.

Laureatka pierwszej nagrody w konkursie skrzypcowym 'Ad libitum' organizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach w 2010 roku a także drugiej nagrody w konkursie skrzypcowym Szymanowski in memoriam w roku 2012. Otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza na IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, oraz nagrodę specjalną przyznawaną przez SPAL na IX Konkursie Muzyki XX i XXI w. dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach.

Jest stypendystką Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej w roku 2009, brała również udział w organizowanej przez fundację J&S Pro Bono Poloniae trasie koncertowej. Na swoim koncie ma także występ w charakterze solisty z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka oraz koncerty edukacyjne na zaproszenie NOSPR. Uczestniczka licznych kursów muzycznych, podczas których pracowała pod kierunkiem min. Yaira Klessa, Grigori Zhyslina, Bartłomieja Nizioła, Krzysztofa Węgrzyna i Roberta Szredera.

Aktywna także, jako kameralistka, wraz z triem laureatka II nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Warszawie 2009, znalazła się także w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Ilzach we Francji w 2011. Na zaproszenie Ambasady Polski w Algierii brała udział w II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Symfonicznej w 2011 roku. Do jej ostatnich sukcesów należy III nagroda zdobyta w duecie z Małgorzatą Garstką (fortepian) na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Częstochowie w październiku 2013 r.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]