Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
3 lipca 2019
Agata Ciesielska (Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”) i Urszula Okraska (Zespół Śpiewaczy „Ksinżoki”) z Łowicza zdobyły nagrodę II stopnia w konkursie „Duży-mały”, odbywającym się w ramach 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Festiwal odbywał się w dniach 27-30 czerwca 2019 r., a jego celem była popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego.
To wielki sukces, gdy spojrzy się na liczbę artystów biorących w tym wydarzeniu. W festiwalu wzięło udział 20 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 27 solistów śpiewaków oraz 28 grup w konkursie „Duży - mały”, w sumie około 800 artystów ludowych ze wszystkich 16 województw!

Festiwal rozpoczął się w czwartek, 27 czerwca 2019 r. ogólnopolskim seminarium folklorystycznym skierowanym do etnomuzykologów, etnografów, folklorystów, instruktorów samorządowych domów kultury, pracowników instytutów naukowych i muzeów oraz wszystkich zainteresowanych Festiwalem w Kazimierzu i problematyką polskiego folkloru. Tematem seminarium były „Współczesne praktyki edukacyjne w zakresie folkloru muzycznego”. Spotkanie, zorganizowane zostało w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i poprowadził je prof. dr hab. Jan Adamowski - UMCS w Lublinie.

Główny konkurs prezentacji: kapel ludowych, których skład i repertuar był zgodny z tradycjami danego regionu, instrumentalistów, solistów grający na tradycyjnych instrumentach jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki i inne, śpiewaków – solistów i zespołów śpiewaczych odbył się 28 czerwca.

Najwyższym wyróżnieniem dla śpiewaków i muzykantów było otrzymanie Baszty - nagrody głównej Festiwalu. Głównemu konkursowi w tym roku nie towarzyszyła kategoria "Folklor - Kontynuacja", ale niezmiennie odbył się konkurs "Duży - Mały", w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. I właśnie w tej kategorii Łowiczanki otrzymały nagrodę II stopnia.

Festiwalowi, jak co roku, towarzyszyły Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej zorganizowane na kazimierzowskim rynku. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych prezentowali i sprzedawali na nim swoje wyroby rękodzielnicze.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]