Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
28 listopada 2014
Przewodnicy łowickiego Koła Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej wzięli udział w XII Zlocie Przewodników Województwa Pomorskiego, zorganizowanym w dniach 11-12 października 2014 r. przez Pomorską Federację Przewodnicką PTTK i Koło Przewodników Terenowych w Gniewie.
Zlot rozpoczął się uroczystą sesją w sali audiowizualnej gniewskiego Zamku. Główny wykład poświęcony był Dolinie Wisły i Wierzycy oraz jej znaczeniu w rozwoju bogactw i kultury regionu. Tuż po nim wszyscy udali się na zwiedzanie Kościoła św. Mikołaja. Z entuzjazmem oprowadzał po nim przewodnik amator ks. proboszcz dr Zbigniew Rutkowski.

Przybliżył on nie tylko historię samego gmachu kościelnego, ale również całego miasta. Podczas wędrówki ulicami miasta przewodnicy zawitali również do słynnego gniewskiego Misia Maciusia, który przez najbliższy miesiąc ubrany był w strój przewodnika turystycznego.

Na wczesne popołudnie zaplanowana została wycieczka fakultatywna, której tematem przewodnim była piękna Nizina Opaleńska. Uczestnicy zlotu mieli okazję obejrzeć unikatowy węzeł hydrotechniczny - śluzę i przepompownię w Rybakach odwadniający cały obszar Niziny Walichnowskiej.

Atrakcją, jak się okazało nie jedyną, była demonstracja działania pompy z 1914 roku, tłoczącej wodę w tempie 2000 l/min. Kolejną był zbójnicki posiłek w Leśniczówce Brody z „prawdziwymi, miejscowymi zbójami”. Podczas potkania przy ognisku wybrano nowego Herszta i Herszt Babę przewodnickiej braci. Wraz z dymem z ognisk w górę unosił się radosny śmiech zebranych.

Po powrocie na zamek w godzinach wieczornych wszyscy przewodnicy zostali zaproszeni na multimedialne niesamowite widowisko „Wakacje z duchami w Gniewie”, a następnie na wędrówkę z pochodniami po krużgankach warowni. O 20.00 rozpoczął się uroczysty bal na dziedzińcu Zamku w Gniewie. Głównym punktem wieczoru był występ solistki Teatru Muzycznego w Lublinie, sopranistki Renaty Drozd oraz Pawła Jachowicza, naszego kolegi – przewodnika z Kielc.

Kolejny dzień również obfitował w wiele atrakcji. Po śniadaniu wszyscy przewodnicy udali się do Pelplina, gdzie mieli możliwość uczestniczenia w Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz zwiedzaniu dawnego Opactwa Cysterskiego. Po obiedzie, który odbył siew refektarzu cysterskim, zwiedzono Muzeum i Bibliotekę Diecezjalną. Kolejnym punktem programu była Góra Św. Jana Pawła II, gdzie pod krzyżem upamiętniającym mszę św. odprawianą dla Pomorzan dokonano zakończenia Zlotu.

Podczas XII Zlot Przewodników Województwa Pomorskiego Łowiczanie tradycyjnie promowali Lowicz i ziemie łowicką. Przewodnicy w czasie sesji wystąpili w koszulkach „Folklor Łowicki”, a podczas uroczystego balu wystąpili w tradycyjnych strojach łowickich, co wzbudziło ogólny zachwyt zgromadzonych gości. Dodatkowo organizatorzy otrzymali w formie prezentu gadżety promujące Łowicz i ziemię łowicką, m.in. film DVD „Łowić Łowicz” oraz maskotkę łowickiego Pelikana.

Szczególne podziękowania, za naszym pośrednictwem, przewodnicy składają Adamowi Lasce z Koła Przewodników Terenowych w Gniewie oraz jego współpracownikom, za niezwykle ciepłe przyjęcie.

W przyszłym roku po raz pierwszy organizatorem XIII Zlotu Przewodników Województwa Pomorskiego będzie Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku.

Źródło: www.pttklowicz.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]