Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
‹‹    A-    A+
Aktualności
13 kwietnia 2015
W piątek, 10 kwietnia 2015 r,. minęła piąta rocznica tragicznego wydarzenia, jakim była katastrofa lotnicza w Smoleńsku, w której zginęła elita Polski wraz prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią Kaczyńską. W katastrofie, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r., zginęło 96 osób. Wszyscy udawali się do Katynia na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Była to największa katastrofa w dziejach współczesnej Polski.
W związku z rocznicą, wzorem lat ubiegłych, grupa łowiczan z burmistrzem Krzysztofem Janem Kalińskim udała się autokarem na wojskowy cmentarz Powązkowski w Warszawie, by złożyć wieniec i zapalić znicze przy pomniku ofiar katastrofy. Grupa łowiczan nie była odosobniona. Tego dnia pod pomnik przychodziły rzesze warszawiaków, a także grupy osób przyjeżdżających z różnych zakątków Polski, chcących uczcić pamięć tragicznie zmarłych.

Po złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy łowiczanie udali się na spacer po cmentarzu Powązkowskim. Role przewodnika po nekropoli pełnił burmistrz Łowicza. Łowiczanie odwiedzili groby zasłużonych dla Polski osób, a także groby żołnierzy walczących za Ojczyznę.

Wśród nich były miejsca poświęcone żołnierzom walczącym w 1920 r., powstańcom z 1863 r., powstańcom warszawskim, sybirakom, żołnierzom Armii Krajowej oraz harcerzom Szarych Szeregów, w tym batalionu Zośka. Przy każdym z tych miejsc burmistrz przybliżał fakty z historyczne. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta na Starych Powązkach. Tam łowiczanie zapoznali się z historią kościoła pw. św. Karola Boromeusza oraz przeszli alejami zabytkowego cmentarza. Odwiedzili groby m.in. Leopolda Staffa, Stanisława Reymonta, Ireny Jarockiej i Czesława Niemena.

Pobyt na cmentarzu dla wszystkich był wielkim wydarzeniem. Stare grobowce, krzyże, figury i inskrypcje na tablicach nagrobnych wprowadzały w stan głębokiej zadumy i zmuszały do refleksji nad przemijaniem. Stary Cmentarz Powązkowski zajmuje 43 ha, dlatego łowiczanie przeszli tylko jego niewielka część. To jednak wystarczyło, by zachwycić się jego niezwykłym klimatem.

Ostatnim punktem wizyty był cmentarz ewangelicko-reformowany w Warszawie, na którym pochowani zostali m.in. polski poeta, pisarz, satyryk, aktor, współtwórca (wraz z Jerzym Wasowskim) telewizyjnego „Kabaretu Starszych Panów”- Jeremy Przybora, polski prozaik, publicysta, dramaturg – Stefan Żeromski oraz polska piosenkarka, kompozytorka i aktorka - Anna German.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]