Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
20 kwietnia 2015
Delegacja łowickiego ratusza, skład której tworzyli pracownicy wydziału promocji, przewodnicy łowickiego oddziału PTTK, twórczyni i kapela ludowa, uczestniczyła w obchodach 50-lecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo – Turystycznego w Mysłowicach na Śląsku. Udział w uroczystości podyktowany był specjalnym zaproszeniem ze strony mysłowickiego oddziału.
Program uroczystości składał się z m.in. z mszy św. w kościele p.w. Narodzenia NMP w Mysłowicach, prezentacji wyposażenia kościoła oraz przejazdu autokarami do Centralnego Muzeum Pożarnictwa, gdzie odbyła się część oficjalna Jubileuszu.

Na scenie sali audiowizualnej muzeum zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, reprezentuje regiony Polski: Kaszuby Północne, Ziemia Łowicka, Ziemia Wieluńska, Region Świętokrzyski, Roztocze i Ziemia Lubelska, Zielona Góra i Lubuskie, Szamotuły i Wielkopolska Północna, Górny Śląsk, Ziemia Cieszyńska, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz Zakopane i Podhale.

Część folklorystyczną spotkania prowadził radny Tomasz Wrona – znany mysłowicki folklorysta oraz pani Katarzyna Łukaszczyk – kierownik Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, od 11 lat prowadząca Międzynarodowe Studenckie Festiwale Folklorystyczne.

Na rozstawionych stoiskach, w tym łowickim, udostępniane były foldery i gadżety prezentujące atrakcje turystyczne oraz bazę noclegową regionów uczestniczących w obchodach jubileuszowych mysłowickiego PTTK. Łowickie stoisko było szczególnie kolorowe i „głośne” za sprawą kapeli Szymona Mońki.

Zorganizowano również wiele atrakcji dla dzieci. Zabawy z Koziołkiem Matołkiem i wróżkami prowadzili animatorzy z Europejskiego Centrum Bajki z Pacanowa (woj. świętokrzyskie). Na terenie zewnętrznym Centralnego Muzeum Pożarnictwa można było obejrzeć wystawę Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej pt. „140 lat - od Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego” oraz liczne wozy i pompy strażackie.

W czasie trwania imprezy zorganizowany został VIII Zlot Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego w ramach którego przeprowadzone zostały rajdy piesze, rowerowe i wycieczka autokarowo – piesza po terenie Mysłowic, Giszowca, Nikiszowca. W spotkaniu wzięło udział blisko 500 członków PTTK z 21 miast województwa śląskiego.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]