Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
‹‹    A-    A+
Aktualności
14 stycznia 2020
W łowickim muzeum otwarta została wystawa malarstwa Zbigniewa Matyska, będąca podsumowaniem piętnastoletniej działalności wystawienniczej artysty. W wernisażu, zorganizowanym, 11 stycznia 2020 r. wzięli udział przyjaciele i sympatycy artysty oraz osoby zainteresowane jego twórczością.
Zbigniew Matysek mieszka i tworzy w Skierniewicach. Z wykształcenia ekonomista i matematyk, obecnie emerytowany nauczyciel, zainteresowanie sztuką przejawiał już w dzieciństwie. Przez lata sam uczył się malarstwa i rysunku kopiując dzieła wielkich mistrzów. Następnie doskonalił warsztat malarski na zajęciach prowadzonych przez artystę malarza - Włodzimierza Warulika. Korzystał też z rad i korekt zaprzyjaźnionego artysty rzeźbiarza - Włodzimierza Wasilewskiego. W roku 2015 ukończył studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Malarstwa i Grafiki pod kierunkiem profesorów: Tomasza Chojnackiego, Andrzeja Grendy i Witolda Kalińskiego.

Obecna wystawa podsumowuje ostatnie piętnaście lat działalności wystawienniczej Zbigniewa Matyska. Od pierwszej wystawy indywidualnej, która miejsce w 2004 roku w MCK w Skierniewicach, odbyło się już 28 jego wystaw w wielu miastach w Polsce (m.in. w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Stalowej Woli) oraz za granicą (w Levicach na Słowacji). W Łowiczu jego malarstwo jest pokazywane po raz trzeci – poprzednie prezentacje miały miejsce w łowickim muzeum w 2005 i 2009 roku.

W tym okresie uczestniczył także w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych organizowanych przez różne środowiska artystyczne, m.in. ZPAP w Łodzi, BWA w Skierniewicach, Stowarzyszenie Marynistów Polskich i Grupę Kierunek, której jest członkiem założycielem od 2015 r. Wystawy te miały miejsce w licznych miastach w Polsce, w tym w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Ostrowie Wielkopolskim, Helu i za granicą (Koszedary na Litwie). Brał również udział w wystawach pokonkursowych, m.in. w Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej im. Józefa Chełmońskiego, gdzie trzykrotnie został wyróżniony (2004, 2006, 2010), w wystawie „Konfrontacje w Sztuce” oraz w wystawie rysunków satyrycznych „Wrzuć na Luz”.

W swojej twórczości inspiruje się otaczającym światem. Jego prace odznaczają się różnorodnością tematyczną – maluje nastrojowe pejzaże, architekturę, martwą naturę, kwiaty, człowieka w ruchu i portrety. Posługuje się różnymi technikami malarskimi – obok akwarel, prac namalowanych w technice olejnej czy akrylowej, pojawiają się monotypie, collage, a nawet niemal już zapomniana enkaustyka. Jednak zdecydowanie jego ulubioną techniką jest pastel suchy, który pozwala mu uzyskać wyjątkowe efekty światłocieniowe i lekkość obrazu.

Prace Zbigniewa Matyska są w posiadaniu m.in.: Muzeum w Łowiczu, Muzeum Historycznym Skierniewic, mBanku w Gdyni, Olsztynie i w Warszawie oraz w wielu kolekcjach prywatnych nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, m.in. w Australii, Austrii, Brazylii, Niemczech, Rosji, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii.

Wystawa będzie prezentowana do 8 marca 2020 r.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]