Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
14 czerwca 2022
Od dzisiaj do końca czerwca w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, siedzibie zespołu „Mazowsze” można oglądać wystawę pn. „Łowicki strój ludowy – tradycja żywa”, przygotowaną przez Muzeum w Łowiczu. Wystawa prezentuje piękno i różnorodność łowickiego stroju ludowego, konteksty jego funkcjonowania w tradycyjnej kulturze księżackiej oraz we współczesnej przestrzeni regionu łowickiego.
Plansze wystawy opracowane zostały w 2015 roku, gdy Muzeum w Łowiczu realizowało projekt pn. „Łowicki strój ludowy – tradycja żywa. Działania interdyscyplinarne”, który uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i składał się z działań edukacyjnych, popularyzatorskich oraz badawczych, dotyczących jednego z najbardziej rozpoznawalnych i żywotnych polskich strojów regionalnych, jakim jest strój łowicki.

Przypominamy, że w ramach tego projektu Muzeum w Łowiczu zorganizowało również konferencję popularno - naukową dotyczącą historii i współczesnych kontekstów funkcjonowania stroju łowickiego w kulturze regionu i Polski. Referaty na konferencji wygłosili pracownicy ośrodków naukowych i muzeów zajmujący się badaniem, dokumentowaniem i gromadzeniem polskich i łowickich strojów ludowych.

Pokłosiem tego projektu jest m.in. obecna wystawa, prezentowana w „Karolinie”. To doskonały przykład tego, że pomimo zakończenia projektu, niektóre z jego elementy nadal funkcjonują w przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]