Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
29 listopada 2016
Tradycją stała się listopadowa podróż członków Stowarzyszenia im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu do Opola i Cieszyna. To ważne wizyty z kilku powodów. W Opolu stacjonuje 10 Opolska brygada Logistyczna z którą stowarzyszenie ma podpisaną umowę współpracy. 10OBL dziedziczyła przez krótki czas tradycje 10PP z Łowicza.
Dodatkowo patronem 10 OBL jest Piotr Wysocki (d-ca 10 Pułku Piechoty Liniowej czyli formacji do której tradycjami nawiązywał 10PP z Łowicza). Dziesiątacy odwiedzając Opole oddają także hołd płk Wysockiemu oraz uczestnikom Powstania Listopadowego. Cieszyn to miejsce narodzin 10PP.

Podróż rozpoczęła się 25 listopada 2016 r. w godzinach porannych – pisze Piotr Marciniak, prezes stowarzyszenia. Pierwszym celem „dziesiątaków” było Opole. W Brygadzie zameldowaliśmy się około godziny 15:00. Tam złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem patrona 10OBL i odwiedziliśmy izbę pamięci Brygady. Kolejnym punktem wizyty była strzelnica pod Opolem. Tam dzięki zaprzyjaźnionemu instruktorowi mieliśmy możliwość doskonalenia technik strzeleckich z różnych rodzajów broni. Do Cieszyna cała grupa dotarła w późnych godzinach wieczornych. Sobotni poranek to spotkanie z burmistrzem Cieszyna Ryszardem Macurą oraz sekretarzem Panem Stanisławem Kaweckim.

Jak co roku „dziesiątacy” odwiedzili koszary 31 Pułku Strzelców Austriackich (późniejszego 10PP)oraz kwaterę żołnierzy poległych w walkach 1919,1920 oraz 1939 roku (wśród poległych w walkach 1919 znajduje się wielu dziesiątaków). Warto wspomnieć ,że mundurowi przedstawiciele stowarzyszenia w Opolu i Cieszynie pojawili się w uniformach rodem z 1919 roku. W ten oto sposób udało się wykonać kilka historycznych zdjęć przed i w garnizonie narodzin łowickiej dziesiątki.

Na koniec członkowie stowarzyszenia dokonali symbolicznej wymiany na flagi z Mariuszem Chybiorzem (przedstawicielem zaprzyjaźnionej fundacji Volens). Fundacja otrzymała flagę Łowicza, przekazując symboliczną flagę Księstwa Cieszyńskiego. Celem wymiany było przypomnienie daty wyjścia 10PP z Cieszyna i przejęcia garnizonu przez żołnierzy odradzającego się Wojska Polskiego. Tym oto sposobem na kilka dni w roku nad Hostelem 4BROS w Cieszynie zawiśnie flaga Łowicza. A nad byłymi koszarami 10PP w Łowiczu flaga przypominająca i mieście narodzin pułku.

Stowarzyszenie serdecznie dziękuję burmistrzowi Łowicza Krzysztofowi Janowi Kalińskiemu za pomoc logistyczną.

Zdjęcia: Agnieszka Hojer, por.Piotr Płuciennik (10OBL), Piotr Marciniak, Stanisław Kawecki


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]