Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
23 lutego 2015
W 2014 roku Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza nawiązało kontakt ze Światowym Związkiem Polskich Żołnierzy Łączności oddział Zegrze. Członkowie związku podobnie jak dziesiątacy kultywują tradycje przedwojennych wojsk łączności.
W minioną sobotę, członkowie związku z Zegrza oraz SH im. 10PP z Łowicza odwiedzili ostatniego żołnierza łączności Jana Ambroziaka. Kanonier urodził się 23 października 1916r. w Piaskach gm. Nieborów. W 1937 roku komisja poborowa Rejonowej Komendy Uzupełnień w Łowiczu zakwalifikowała go jako zdolnego do służby wojskowej.

Służbę rozpoczął 15 lutego 1939r. w 26 Pułku Artylerii Lekkiej w Skierniewicach. Kanonier w ramach 2 baterii został przydzielony do plutonu łączności przy obsłudze radiostacji małej mocy – Ni/T. Najważniejszym etapem w działaniach wojennych 26 PAL a wraz z nim Jana Ambroziaka była bitwa nad Bzurą. W dniach 17-18 września 1939r. 26 PAL został rozbity.

Jan Ambroziak 28 września został osadzony w jednym z trzech obozów przejściowych w Żyrardowie. Warto nadmienić, iż w 2013 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został mianowany do stopnia podporucznika Wojska Polskiego.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]