Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
1 czerwca 2016
Ostatni weekend majowy był dla dziesiątaków bardzo pracowity. Siedmioro wzięło udział w „łabiszyńskich spotkaniach z historią” pozostali reprezentowali stowarzyszenie organizując czas wolny dla dzieciaków w czasie niedzielnych obchodów łowickiego „dnia dziecka” (o tym więcej w innej relacji).
Łabiszyn to niewielkie miasto nieopodal Bydgoszczy ,które od kilku lat wpisało się na mapę Polski bardzo ciekawym wydarzeniem o nazwie „łabiszyńskie spotkania z historią”. Jest to kilkudniowa impreza historyczna z udziałem blisko 400 rekonstruktorów, wielu pojazdów ,która przyciąga całe tłumy widzów gdyż co roku jest inna tematyka. W 2016 motywem przewodnim był gen. Władysław Anders.

Miasto na kilka dni staje się areną potyczek formacji drugo wojennych. Wiele współczesnych reklam jest zasłanianych. Mieszkańcy (nie wszyscy) przywdziewają stroje z epoki. Program tegorocznych spotkań z historią był bardzo rozbudowany. W piątek odtworzony walki o Bolonię 1945, sobota przypomniała wrześniowe wydarzenia z okolic Łabiszyna , wieczorem ukazano wydarzenia z „Anzio/ Nettuno 1944”. Warto wspomnieć ,że oprócz potyczek, mieszkańcy i przybyli widzowie mogli posłuchać muzyki, uczestniczyć w grach miejskich o tematyce militarnej.

Do Łabiszyna udało się siedmiu członków dziesiątki. Zaprezentowali patrol telefoniczny oraz niekompletny batalionowy punkt opatrunkowy. Setki widzów, oklaski oraz liczne pytania od publiczności mogły być rewanżem za zmęczenie pod dwóch dniach wytężonej pracy edukacyjnej.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Wielkie pokłony dla kolegów z GRH AA7, którzy na dwa dni przenieśli miasto w czasie.

Foto: Anna Onichimowska-Marciniak


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]