Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
8 kwietnia 2015
Muzeum w Łowiczu zaprasza do obejrzenia, kolejnej ciekawej wystawy. Tym razem są to prace jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej tkaniny artystycznej Bolesława Tomaszkiewicza.
Monumentalne tkaniny autorstwa Tomaszkiewicza prezentowane były w łowickim muzeum w 2004 r. Obecna wystawa pt. „Księżacka Dusza Bolesław Tomaszkiewicz. Retrospektywa”, ukazuje miniatury tkackie i projekty, często inspirowane łowickim folklorem, a także kameralne rysunki, obrazy - portrety i pejzaże z rodzinnych stron. Ekspozycję można oglądać do 26 kwietnia 2015 r.

Profesor Bolesław Tomaszkiewicz urodził się w 1930 r. w Zabostowie Małym koło Łowicza. W 1955 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi uzyskując dyplom w zakresie włókiennictwa. Z tą uczelnią związany był zawodowo przez 40 lat. Najpierw jako prodziekan i dziekan Wydziału Tkaniny, następnie kierownik Katedry Tkaniny, w której prowadził Pracownię Tkaniny Odzieżowej.

Artysta zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem tkanin dekoracyjnych i odzieżowych: żakardowych, nicielnicowych, dywanów i gobelinów. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, w tym czterokrotnie podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Zasiadał także w jury Triennale. Był wyróżniany między innymi nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, a także medalami Związku Artystów Plastyków.

Jego tkaniny znajdują się w zbiorach muzealnych (Łódź, Warszawa, Poznań, Gorzów Wielkopolski), a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]