Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
‹‹    A-    A+
Aktualności
1 czerwca 2015
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński uczestniczył w konferencji pt. „Wsparcie dla repatriacji", której organizatorem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM). W spotkaniu, które odbyło się w Warszawie, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich urzędów wojewódzkich, organizacji pozarządowych oraz gmin przyjmujących i zainteresowanych przyjęciem repatriantów.
Według Mateusza Sory z departamentu obywatelstwa i repatriacji MSW, od 2001 r. w ramach repatriacji do Polski przyjechało 5 tys. osób. Każdego roku średnio przyjeżdża 200 osób. Na wizy repatriacyjne i przyjazd oczekuje 2,5 tysiąca repatriantów. Repatriacja adresowana jest przede wszystkim do osób polskiego pochodzenia żyjących nadal w miejscach zesłań i deportacji w azjatyckiej części dawnego ZSRR.

Podczas konferencji wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk zwrócił uwagę, że repatriacja jest szczególną formą nabycia obywatelstwa polskiego i trwałym elementem polityki migracyjnej państwa. Przypomniał, że gmina, która zadeklaruje gotowość zapewnienia lokalu mieszkalnego rodzinie repatrianta otrzymuje z budżetu państwa wsparcie finansowe. Jak podaje MSW jest to średnio 180 tys. zł. Również pracodawcy tworzący miejsca pracy dla repatriantów otrzymują z budżetu państwa zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów.

Dyrektor Biura IOM w Warszawie Anna Rostocka podkreśliła, że repatrianci przyjeżdżając do nowego miejsca muszą mieć czas na adaptację, na nauczenie się nowej rzeczywistości. „Integracja repatriantów to nie tylko adaptacja osób przybyłych, ale także akceptacja ze strony społeczeństwa przyjmującego" – powiedziała Rostocka.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, które skorzystały ze środków na remonty lokali komunalnych dla repatriantów. Obecność burmistrza Łowicza, nie była przypadkowa. Gmina Miasto Łowicz obok Byczyny i Żorów jest liderem w przyjęciu repatriantów z Kazachstanu w Polsce.

Źródło: http://dzieje.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]