Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
16 października 2020
Akcja zbierania nakrętek do pojemnika ustawionego przez Stowarzyszenie „Łączy nas Łowicz” na terenie Parku Błonia w Łowiczu, w bliskim sąsiedztwie ulicy Świętego Floriana, przechodzi najśmielsze oczekiwania! Kolejny raz pojemnik został opróżniony, a nakrętki tym razem przekazane Kubie Chrabańskiemu. Łowiczanie mają wielkie serca!
Przypominamy, że akcja zbierania nakrętek jest jedną z popularnych form niesienia pomocy innym. Nakrętki zbiera się po to, aby pomóc osobom potrzebujący, pokryć równego rodzaju koszty związane np. z zakupem wózka inwalidzkiego, sfinansowania leczenia dziecka czy pomocą domom dziecka.

Pojemnik na zlecenie Stowarzyszenia „ŁnŁ” wykonała łowicka firma Pro-Vega. Ma on kształt i kolor logo stowarzyszenia w formie znacznika mapingowego, z charakterystycznym kształtem elementu łowickiej wycinanki. I jak wynika z sytuacji, stworzenie go, było bardzo dobrym pomysłem.

Kolejna osoba, już czeka na nakrętki. A więc zbierajmy i pomagajmy!

Zbieranie plastikowych nakrętek – o co chodzi?
Codziennie pozbywamy się bezużytecznych dla nas nakrętek, które są zamknięciem plastikowych butelek, kartonów po sokach, mleku, napojach, opakowaniach po najróżniejszych płynach, np. do spryskiwaczy, mycia naczyń itp. Podobnie jest z plastikowymi butelkami. Zamiast je bezmyślnie wyrzucać, można przekazać je do recyklingu. Zebrane nakrętki sprzedaje się w punktach skupu surowców wtórnych. Te z kolei sprzedają je firmom, które ponownie je wykorzystują. Plastik z korków od butelek po zmieleniu przerabia się na granulat, który można ponownie wykorzystać w procesie produkcji.

Zbieranie i recykling nakrętek są bardziej opłacalne niż zbieranie plastikowych butelek i sprzedawanie ich do skupów. Butelki są trudniejsze w obróbce. Wymagają bardziej zaawansowanego, więc i kosztowniejszego sprzętu. Dodatkowo większa jest również cena ich składowania, ponieważ zajmują po prostu więcej miejsca niż małe plastikowe korki. Jednak tym, co łączy butelki i nakrętki, jest fakt, że każde gospodarstwo domowe codziennie pozbywa się i jednych, i drugich.

Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając nakrętki, zamiast je wyrzucać? Teoretycznie moglibyśmy po prostu umieszczać taką nakrętkę w specjalnym koszu w ramach domowej segregacji śmieci. Jednak postępując tak, tracimy szansę na realną pomoc komuś, kto jej potrzebuje. Z racji faktu, że gromadzące je osoby nie ponoszą żadnych kosztów, ten sposób niesienia pomocy szybko zdobył popularność. Wiele osób, kierując się odruchem serca, zbiera nakrętki, by następnie przekazać je na jakiś szczytny cel.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]