Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
16 grudnia 2020
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu odrestaurowało, kolejny zabytkowy przedmiot. Tym razem jest nim kocioł kuchni polowej wz 1923. Prace polegające na przywróceniu mu pierwotnego wyglądu, trwały półtora miesiąca. Kocioł docelowo trafi na ekspozycję, którą można oglądać w siedzibie stowarzyszenia, mieszczącej się w budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łowiczu przy ul. Podrzecznej 30.
Kocioł otrzymali go od Sławomira Małachowskiego, z którym poznali się na targach przemysłu obronnego w Kielcach. Nie był jednak kompletny. Miał m.in. oderwaną pokrywę i trudno było określić z jakiego modelu kuchni polowej mógł pochodzić. Dzięki współpracy z jednym z muzeów, udało mu się przywrócić pierwotny wygląd i funkcję.

Dlaczego znalazł się w zbiorach Stowarzyszenia? Wojsko Polskie, po 1918 i 1920 roku, otrzymało do swojej dyspozycji grupę kuchni polowych, będących niegdyś w zasobach przeróżnych armii zaborczych, także formacji sojuszniczych np. francuskich. Każda z nich miała inne parametry. Sprzęt był w różnym stanie zużycia. Aby ujednolicić wyposażenia wojska podjęto więc działania, których finalnym produktem miała być kuchnia polowa polskiej produkcji.

Do współpracy zaproszono m.in. firmy Odlew i Zieleniewski. Pierwsze kuchnie rodzimej produkcji dla Wojska Polskiego nosiły oznaczenie kuchni polowej wz 23 i 23a. Wyprodukowano i zmagazynowano ich ok. 1500 sztuk. W roku 1930 powiększono stany pododdziałów, w związku z czym opracowano nową kuchnię wz 31. Głowna różnicą tej kuchni polowej, były większe kotły – wyjaśnia Piotr Marciniak, prezes „dziesiątaków”.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]