Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
23 września 2014
W Łowickim Ośrodku Kultury w ramach kolejnej odsłony Łódzkich Spotkań Teatralnych, będzie można obejrzeć dwa darmowe spektakle teatralne. Pierwszym, będzie monodram pt. „Rowerek” w reżyserii Przemka Sowy, na podstawie tekstu Michała Rusinka pt. „Zaklęcie na w”. 13 letni aktor Kacper Olszewski w monodramie wcieli się w rolę Włodka (czy raczej jego ducha), aby oprowadzić nas po krajobrazie wojny, który pamięta z dziecięcych czasów.
Choć temat trudny, warto zobaczyć Kacpra, który tworzy wspaniałą, pełną prawdy kreację. Oświetlenie spektaklu wziął na swoje barki wspaniały Piotr Maszorek. Po spektaklu, który odbędzie się w sobotę, 4 października 2014 r. o godz. 18: 00, odbędzie się spotkanie otwarte z artystą.

Drugi spektakl odbędzie się dzień później, a więc w niedzielę , 5 października 2014 r., również o godz. 18:00 i zatytułowany będzie przewrotnie „Czym jest Ki-No”?

„Ki” – z japońskiego: wewnątrz energii „No” – słowo – symbol zaprzeczenia, coś negatywnego. A zatem, „Ki-No” – negatywna energia, energia zaprzeczenia, można przeczytać w zaproszeniu spektaklu. Walka między Dobrem i Złem – czy cała sztuka opiera się na tym? Naprawdę potrzebujemy Zła, by czynić Dobro (Sztukę)? Czy wszystkim, co potrzebujemy jest wojna? „Ostatnia projekcja” stara się pokazać widzom „Ostatni film” – wszystko co pozostało po Wielkim Wybuchu… stara się pokazać, zapamiętać, wyjaśnić, winić, uzasadniać… Spektakl aktora i tancerza butho Slavy Inozemceva (lider Teatru “InZhest” z Mińska), Muzyka i video art – Matvey Saburov.

Bezpłatne wejściówki wydawane będą w kasie kina od piątku 26 IX. Ilość miejsc ograniczona.

TEATR INZHEST

Teatr Fizyczny "InZhest" (może być przetłumaczone, jako "inny gest", "wewnątrz gestu”, „Inozemcev + gest" itp.) – to niezrzeszona, wolna białoruska grupa artystyczna, od ponad 30 lat zajmująca się kierunkami w nowoczesnej pantomimie, tańca butoh, specyficzną stroną improwizacji, spektaklami plenerowymi, biorąca udział w festiwalach i projektach na Białorusi, Rosji, krajów byłego Związku Radzieckiego i Europie.

Stały lider teatru –Slava Inozemcev, od wielu lat zaangażowany jest jako choreograf i nauczyciel w międzynarodowych projektach m.in. Teatru Formy (Wrocław, Polska), "Ten Pen Chii Art. Labor" z Joachimem Manger i Yumiko Yoshioka (Schloss Bruellin , Niemcy).

Slava uczy również w swoim autorskim studiu w Mińsku, gdzie prowadzi różne projekty, w trakcie, których stworzył własną, oryginalną metodę psychofizycznego treningu aktorskiego o nazwie "Tańce zwierząt".

Od 2000 roku Teatr "InZhest" tworzy prawie wszystkie swoje spektakle w parze z grupą muzyczną "Platona" prowadzoną przez Matvey Saburov (kompozytor i twórca video art).


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]