Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
18 września 2014
Na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Jana Pawła II w Łowiczu odbyła się dzisiaj, 18 września 2014 r. kolejna edycja Czwartków Lekkoatletycznych. Głównym celem imprezy było wyłonienie najlepszych młodych sportowców i zabawa przez sport.
Czwartki Lekkoatletyczne odbywają się od 1995 r. w całej Polsce. Inicjatorem reaktywacji tej odbywającej się w latch 60-tych masowej imprezy był Marian Woronin, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 r., który razem ze Stowarzyszeniem Sport Dzieci i Młodzieży i Fundacją Polskiej Atletyki. Początkowo Czwartki Lekkoatletyczne odbywały się tylko w Warszawie. Z czasem zaczęły je organizować także inne miasta w Polsce.

Organizatorem łowickich Czwartków Lekkoatletycznych jest Urząd Miejski w Łowiczu, łowicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Fundacja Czyń Dobro im. Jana Pawła II w Łowiczu, Marian Woronin, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 r., Stowarzyszenie Sport Dzieci i Młodzieży oraz Fundacja Polskiej Lekkiej Atletyki.

Szczegółowe informacje na temat Czwartków Lekkoatletycznych poniżej i na stronie: www.czwartki.pl

Krótka historia Czwartków Lekkoatletycznych

W latach 60-tych Czwartki Lekkoatletyczne były masową imprezą dla młodzieży, na której odkryto talenty takich późniejszych mistrzów olimpijskich, jak: Irena Szewińska, Władysław Komar i Jacek Wszoła. Stowarzyszenie Sport Dzieci i Młodzieży wspólnie z Fundacją Polskiej Atletyki reaktywowało tę imprezę w 1995 r. Pierwszych 14 zawodów zorganizowano w 1995 r. w Warszawie. Wzięło w nich udział 8 tys. zawodników. Nagrodą dla finalistów był pięciodniowy pobyt w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Startowały roczniki 1981, 82, 83, 84, w dwóch grupach wiekowych (1981 i 82 oraz 1983 i 84) dziewcząt i chłopców.

W następnym roku, również w Warszawie, wzięło udział 12 tys. zawodników. Od 1996 r. do dziś dzień nagrodą dla finalistów jest wyjazd do Eurodisneylandu w Paryżu.

W 1997 r. Czwartki Lekkoatletyczne oprócz Warszawy zorganizowano w Bydgoszczy, Łomży, Pile, Toruniu i Skierniewicach. W sumie odbyło się 79 imprez, w której wystartowało 55 tys. uczestników. W 1998 r. do grona miast organizujących dołączyły Zamość i Nowa Sól. Wówczas odbyło się 131 zawodów, w których wzięło udział 80 tys. zawodników.

Obecnie imprezy organizowane są również w Ciechanowie, Hrubieszowie, Iławie, Kielcach, Poznaniu, Radomiu, Siedlcach, Suwałkach, Wrocławiu, Chełmie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Krośniewicach, Oławie, Ustce, Złotowie, Brzegu, Chorzowie, Gdańsku, Kłodzku, Opocznie, Pszczynie, Zgierzu, Kozienicach, Międzychodzie, Pułtusku, Szubinie, Bytowie, Chrzanowie, Głogowie, Grójcu, Gryfowie Śląskim, Kutnie, Mławie, Oleśnicy, Sieradzu, Stalowej Woli, Szczecinie, Sztumie, Tucholi, Żarach , Żyrardowie i Łowiczu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]