Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Kino „Fenix” w Łowiczu ma 10 lat!
12 września 2016
Po zamknięciu „Bzury” przy ul. Pijarskiej w 2003 roku Łowicz pozostał bez funkcjonującego kina. Sytuacja wydawała się patowa. Dwa lata wcześniej Łowicki Ośrodek Kultury, powrócił do swej dawnej siedziby przy ulicy Podrzecznej 20.
Obiekt został gruntownie wyremontowany i posiadał salę widowiskową, w której przed wojną działało kino „Eos”. Był to bodziec, aby spróbować reaktywować w tym miejscu niewielkie kino. Istniała obawa, że brak podjęcia jakiekolwiek próby teraz, spowoduje, że kino w mieście nie odrodzi się szybko. Zawsze są inne, ważniejsze potrzeby. Realizacja pomysłu nabrała niespodziewanie szybkiego tempa.
Zakupiono mały aparat projekcyjny i 56 foteli pochodzących ze szkolnego kina Zespołu Szkół Rolniczych na Blichu. Przeniesiono stary ekran z „Bzury” i 1 lutego 2004 roku kino ŁOK zainaugurowało swą działalność. W tym czasie odbyła się piąta edycja dorocznego „Och! Film Festiwal”, imprezy, która na stałe wrosła w życie kulturalne miasta. Dzięki zaangażowaniu pracowników ŁOK, działalność kinowa w Łowiczu, mogła być kontynuowana. Folder festiwalowy poprzedzony był wstępem autorstwa dyrektora Macieja Malangiewicza.
…Ostatnie wydarzenia - zamknięcie kina Bzura i perturbacje z tym związane - postawiły znak zapytania nad dalszym losem Festiwalu i upowszechniania kultury filmowej w tym mieście. Sytuacja wydawała się patowa. Łowicki Ośrodek Kultury i Dyskusyjny Klub Filmowy "Bez Nazwy", po przejęciu dotychczasowego kina Bzura przy ul. Pijarskiej przez Towarzystwo Dom Ludowy, za punkt honoru postawiły sobie zadanie zorganizowania sali kinowej w budynku ŁOK przy ul. Podrzecznej.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób w 30 dni ciężkiej pracy, pokonując wiele problemów, udało się doprowadzić do inauguracji festiwalu w nowym miejscu projekcją filmu Larsa von Triera "Dogville" z Nicole Kidman w roli głównej. Historia zatoczyła koło. Duch dawnego przedwojennego kina "Eos" istniejącego przy Podrzecznej 20 zagościł po kilkudziesięciu latach przerwy w budynku ŁOK na nowo…
…Mamy nadzieję, że udział łowickiej publiczności w tegorocznej edycji festiwalu rozpocznie merytoryczną dyskusję nad przyszłością tak ważnej instytucji, jaką bez wątpienia jest kino w Łowiczu z jego magią.
Kino nie posiadało nazwy. Było prowizoryczne. Projektor nie posiadał odpowiedniej mocy, w związku z czym obraz na ekranie był niedoświetlony. W tym samym czasie Polski Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie, ogłosił nabór wniosków do programów operacyjnych wspierających kina. Tą sytuację wykorzystał ŁOK, aplikując o środki na stworzenie kina studyjnego.
Początki
Łódzka firma „Kinekspert” wykonała wstępny projekt modernizacji sali. Według założeń kino mogło mieścić 138 miejsc dla widzów. W 2005 roku, władze samorządowe zakupiły analogowy projektor Kinoton FP 20A z platerem. Ośrodek pozyskał środki finansowe z PISF-u na zakup ekranu perełkowego, systemu nagłośnienia dolby surround i części foteli. Modernizacja sali prowadzona przez łowicka firmę „Budowa”, odbyła się w 2006 roku i kino studyjne , rozpoczęło swą działalność 3 listopada. Uroczyste otwarcie poprzedził koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej. Pierwszym filmem prezentowanym w nowej sali była rosyjska „9 kompania”. Jak z popiołów, odrodziło się kino kontynuując magiczną tradycję swych poprzedników. Nic więc dziwnego, ze przyjęło ono nazwę „Fenix”.
20 listopada 2006 roku kino zostało przyjęte do „Sieci Kin Studyjnych”, skupiających lokalne kina w celu upowszechniania kultury filmowej, w szczególności poprzez rozpowszechnianie filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni. Oprócz codziennych seansów komercyjnych, odbywały się cyklicznie comiesięczne przeglądy filmowe DKF-u „Bez Nazwy”, lutowy festiwal filmowy, konkurs wiedzy o filmie „Nienazwany Kadr”, przeglądy tematyczne .
Od 2008 roku prowadzona jest edukacja filmowa dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, realizowana przez Grzegorza Pieńkowskiego, wieloletniego pracownika Filmoteki Narodowej, wykładowcę Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Projekt nosi nazwę „X Muza – instrukcja obsługi czyli wprowadzenie do historii filmu” .
Dotychczasowe edycje dotyczyły: rok 2008/2009 „ Wprowadzenie do historii filmu”, rok 2009/2010 „Filmy, które wstrząsnęły światem”, rok 2010/2011 „Wielcy kina współczesnego”, rok 2011/2012 "Początki gatunków filmowych", rok 2012/2013 "Wielcy aktorzy w swoich wielkich rolach" , rok 2013/2014 "Meandry gatunków filmowych", rok 2014/2015 "Zbuntowani twórcy,niepokorne filmy", rok 2015/2016 "Filmy, które warto obejrzeć i zapamiętać". Niebawem ruszy kolejna edycja 2016/2017 „Świat naszej wyobraźni czyli ekranowa fantastyka i groza”.
Środek
Fenix o statusie kina studyjnego, przyjął się na mapie kulturalnej Łowicza. Jedyny problem polegał na obiegu kopii filmowych, które trafiały do nas ze sporym opóźnieniem. Granie świeżych filmów ze względu na politykę dystrybutora było często niemożliwe. Równolegle nadchodził rok 2012, szczególny jak się potem okazało. W maju 1912 roku rozpoczęło funkcjonowanie w mieście pierwsze kino założone przez Aleksego Kobielskiego i inż. Edmunda Schmidta. Stwierdziliśmy że warto podkreślić piękną stuletnią historię. Trwały przygotowania do wydania monografii autorstwa Jacka Rutkowskiego i Macieja Malangiewicza "100 lat kina w Łowiczu".
Książka miała swoją premierę 3 stycznia 2012 r. i zainaugurowała kilkumiesięczne obchody. Została nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Najlepsza książka filmowa". Autorzy zostali zaproszeni na specjalną galę podczas majowego Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni.
W międzyczasie w ramach obchodów odbyły się specjalne koncerty Łowickiej Orkiestry Kameralnej "In movie", festiwal dla dzieci "Mały Och!",Filmowa Noc Muzeów ( konkursy, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, koncerty muzyki filmowej, prezentacje archiwalnych Polskich Kronik Filmowych z lat 1930-1996 dotyczących Łowicza i Ziemi Łowickiej) czy koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej z muzyką filmową w kościele oo.Pijarów. Wyszła też gazetowa jednodniówka „W Starym Kinie”. 27 maja odsłonięta została symboliczna tablica na budynku dawnego kinematografu „Eos” w 100 lecie pierwszego pokazu filmowego w Łowiczu i zaprezentowana plenerowa wystawa przybliżająca 10 dekad naszych kin.
„Fenix” zamykał klamrą przepiękną lokalną historię. Zaczęło się od czarno białych obrazów i kina niemego. Następnie ekrany zdominowały filmy dźwiękowe i kolorowe obrazy. Co dalej ?… nadeszła era globalnej cyfryzacji i techniki 3D. Jak potoczą się dalej losy kina w Łowiczu? Czas pokaże.... Tymi słowami kończyła się książka.
Wspomniany rok 2012 był ważny dla kin w całym kraju. Trwała cyfryzacja. Dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Urzędowi Miejskiemu na przełomie września i października w kinie został zainstalowany wart 350 tys złotych, projektor cyfrowy. Odtąd mogliśmy być konkurencyjni, premiery filmowe stały się codziennością a najmłodsi mogli oglądać filmy w technice 3D (okulary). Wzrosła liczba widzów i rozpoczął się kolejny etap w rozwoju kina. Za rok 2013 Fenix otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Kino".
Statuetkę i nagrodę w wysokości 15 tys zł. z rąk aktorki Magdaleny Zawadzkiej odbierał dyrektor ŁOK podczas Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni we wrześniu 2014 r. Rok później Kapituła Instytutu nominowała Dyskusyjny Klub Filmowy "Bez Nazwy" do tej prestiżowej nagrody. Zostaliśmy zaproszeni też przez Urząd Marszałkowski w Łodzi do projektu promującego dorobek filmowy województwa pn. "Tu jest kino". W ramach niego został nakręcony film dokumentalny pod tą samą nazwą, gdzie jednym z bohaterów był Łowicz ze swoim kinem. Film miał telewizyjną premierę i wyszedł na dvd.
Teraz
Pierwsza dekada za nami. Okrzepł "Mały OCH!", nie słabnie powodzenie "Och! Film Festiwal". Ostatnia 17 edycja to też symboliczne 20 urodziny DKF "Bez Nazwy", który powstał w 1996 roku, stworzony przez grupę pasjonatów dobrego filmu. Na scenie kina w specjalnym koncercie wystąpił Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Zresztą dobre koncerty w sali kinowej są nieodłącznym elementem festiwalu.
Grali tu m.in: Ania Dąbrowska, Stanisław Soyka, Raz Dwa Trzy, VooVoo, Gaba Kulka, Maria Peszek, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Kasia Nosowska, Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz, Mela Koteluk, Janusz Radek, Marek Dyjak, Dawid Podsiadło, Domowe Melodie, Waglewski Fisz Emade, Wojtek Mazolewski Quartet, Kasia Groniec, Natalia Przybysz, Marek Napiórkowski czy Kazik Staszewski z Kwartetem Proforma. Jestesmy rozpoznawalni w kraju. Mamy też swego przedstawiciela w Radzie Kin Studyjnych i Lokalnych.
Pozyskujemy środki na infrastrukturę i działania programowe. Cały czas ekipa kina stara się uczynić go przyjaznym dla widza. W lipcu zakończyliśmy remont holu. Stworzone zostało przytulne miejsce kanapowe. Przed nami początek Urodzin. Zaczynamy......
Zakupiono mały aparat projekcyjny i 56 foteli pochodzących ze szkolnego kina Zespołu Szkół Rolniczych na Blichu. Przeniesiono stary ekran z „Bzury” i 1 lutego 2004 roku kino ŁOK zainaugurowało swą działalność. W tym czasie odbyła się piąta edycja dorocznego „Och! Film Festiwal”, imprezy, która na stałe wrosła w życie kulturalne miasta. Dzięki zaangażowaniu pracowników ŁOK, działalność kinowa w Łowiczu, mogła być kontynuowana. Folder festiwalowy poprzedzony był wstępem autorstwa dyrektora Macieja Malangiewicza.
…Ostatnie wydarzenia - zamknięcie kina Bzura i perturbacje z tym związane - postawiły znak zapytania nad dalszym losem Festiwalu i upowszechniania kultury filmowej w tym mieście. Sytuacja wydawała się patowa. Łowicki Ośrodek Kultury i Dyskusyjny Klub Filmowy "Bez Nazwy", po przejęciu dotychczasowego kina Bzura przy ul. Pijarskiej przez Towarzystwo Dom Ludowy, za punkt honoru postawiły sobie zadanie zorganizowania sali kinowej w budynku ŁOK przy ul. Podrzecznej.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób w 30 dni ciężkiej pracy, pokonując wiele problemów, udało się doprowadzić do inauguracji festiwalu w nowym miejscu projekcją filmu Larsa von Triera "Dogville" z Nicole Kidman w roli głównej. Historia zatoczyła koło. Duch dawnego przedwojennego kina "Eos" istniejącego przy Podrzecznej 20 zagościł po kilkudziesięciu latach przerwy w budynku ŁOK na nowo…
…Mamy nadzieję, że udział łowickiej publiczności w tegorocznej edycji festiwalu rozpocznie merytoryczną dyskusję nad przyszłością tak ważnej instytucji, jaką bez wątpienia jest kino w Łowiczu z jego magią.
Kino nie posiadało nazwy. Było prowizoryczne. Projektor nie posiadał odpowiedniej mocy, w związku z czym obraz na ekranie był niedoświetlony. W tym samym czasie Polski Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie, ogłosił nabór wniosków do programów operacyjnych wspierających kina. Tą sytuację wykorzystał ŁOK, aplikując o środki na stworzenie kina studyjnego.
Początki
Łódzka firma „Kinekspert” wykonała wstępny projekt modernizacji sali. Według założeń kino mogło mieścić 138 miejsc dla widzów. W 2005 roku, władze samorządowe zakupiły analogowy projektor Kinoton FP 20A z platerem. Ośrodek pozyskał środki finansowe z PISF-u na zakup ekranu perełkowego, systemu nagłośnienia dolby surround i części foteli. Modernizacja sali prowadzona przez łowicka firmę „Budowa”, odbyła się w 2006 roku i kino studyjne , rozpoczęło swą działalność 3 listopada. Uroczyste otwarcie poprzedził koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej. Pierwszym filmem prezentowanym w nowej sali była rosyjska „9 kompania”. Jak z popiołów, odrodziło się kino kontynuując magiczną tradycję swych poprzedników. Nic więc dziwnego, ze przyjęło ono nazwę „Fenix”.
20 listopada 2006 roku kino zostało przyjęte do „Sieci Kin Studyjnych”, skupiających lokalne kina w celu upowszechniania kultury filmowej, w szczególności poprzez rozpowszechnianie filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni. Oprócz codziennych seansów komercyjnych, odbywały się cyklicznie comiesięczne przeglądy filmowe DKF-u „Bez Nazwy”, lutowy festiwal filmowy, konkurs wiedzy o filmie „Nienazwany Kadr”, przeglądy tematyczne .
Od 2008 roku prowadzona jest edukacja filmowa dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, realizowana przez Grzegorza Pieńkowskiego, wieloletniego pracownika Filmoteki Narodowej, wykładowcę Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Projekt nosi nazwę „X Muza – instrukcja obsługi czyli wprowadzenie do historii filmu” .
Dotychczasowe edycje dotyczyły: rok 2008/2009 „ Wprowadzenie do historii filmu”, rok 2009/2010 „Filmy, które wstrząsnęły światem”, rok 2010/2011 „Wielcy kina współczesnego”, rok 2011/2012 "Początki gatunków filmowych", rok 2012/2013 "Wielcy aktorzy w swoich wielkich rolach" , rok 2013/2014 "Meandry gatunków filmowych", rok 2014/2015 "Zbuntowani twórcy,niepokorne filmy", rok 2015/2016 "Filmy, które warto obejrzeć i zapamiętać". Niebawem ruszy kolejna edycja 2016/2017 „Świat naszej wyobraźni czyli ekranowa fantastyka i groza”.
Środek
Fenix o statusie kina studyjnego, przyjął się na mapie kulturalnej Łowicza. Jedyny problem polegał na obiegu kopii filmowych, które trafiały do nas ze sporym opóźnieniem. Granie świeżych filmów ze względu na politykę dystrybutora było często niemożliwe. Równolegle nadchodził rok 2012, szczególny jak się potem okazało. W maju 1912 roku rozpoczęło funkcjonowanie w mieście pierwsze kino założone przez Aleksego Kobielskiego i inż. Edmunda Schmidta. Stwierdziliśmy że warto podkreślić piękną stuletnią historię. Trwały przygotowania do wydania monografii autorstwa Jacka Rutkowskiego i Macieja Malangiewicza "100 lat kina w Łowiczu".
Książka miała swoją premierę 3 stycznia 2012 r. i zainaugurowała kilkumiesięczne obchody. Została nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Najlepsza książka filmowa". Autorzy zostali zaproszeni na specjalną galę podczas majowego Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni.
W międzyczasie w ramach obchodów odbyły się specjalne koncerty Łowickiej Orkiestry Kameralnej "In movie", festiwal dla dzieci "Mały Och!",Filmowa Noc Muzeów ( konkursy, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, koncerty muzyki filmowej, prezentacje archiwalnych Polskich Kronik Filmowych z lat 1930-1996 dotyczących Łowicza i Ziemi Łowickiej) czy koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej z muzyką filmową w kościele oo.Pijarów. Wyszła też gazetowa jednodniówka „W Starym Kinie”. 27 maja odsłonięta została symboliczna tablica na budynku dawnego kinematografu „Eos” w 100 lecie pierwszego pokazu filmowego w Łowiczu i zaprezentowana plenerowa wystawa przybliżająca 10 dekad naszych kin.
„Fenix” zamykał klamrą przepiękną lokalną historię. Zaczęło się od czarno białych obrazów i kina niemego. Następnie ekrany zdominowały filmy dźwiękowe i kolorowe obrazy. Co dalej ?… nadeszła era globalnej cyfryzacji i techniki 3D. Jak potoczą się dalej losy kina w Łowiczu? Czas pokaże.... Tymi słowami kończyła się książka.
Wspomniany rok 2012 był ważny dla kin w całym kraju. Trwała cyfryzacja. Dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Urzędowi Miejskiemu na przełomie września i października w kinie został zainstalowany wart 350 tys złotych, projektor cyfrowy. Odtąd mogliśmy być konkurencyjni, premiery filmowe stały się codziennością a najmłodsi mogli oglądać filmy w technice 3D (okulary). Wzrosła liczba widzów i rozpoczął się kolejny etap w rozwoju kina. Za rok 2013 Fenix otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Kino".
Statuetkę i nagrodę w wysokości 15 tys zł. z rąk aktorki Magdaleny Zawadzkiej odbierał dyrektor ŁOK podczas Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni we wrześniu 2014 r. Rok później Kapituła Instytutu nominowała Dyskusyjny Klub Filmowy "Bez Nazwy" do tej prestiżowej nagrody. Zostaliśmy zaproszeni też przez Urząd Marszałkowski w Łodzi do projektu promującego dorobek filmowy województwa pn. "Tu jest kino". W ramach niego został nakręcony film dokumentalny pod tą samą nazwą, gdzie jednym z bohaterów był Łowicz ze swoim kinem. Film miał telewizyjną premierę i wyszedł na dvd.
Teraz
Pierwsza dekada za nami. Okrzepł "Mały OCH!", nie słabnie powodzenie "Och! Film Festiwal". Ostatnia 17 edycja to też symboliczne 20 urodziny DKF "Bez Nazwy", który powstał w 1996 roku, stworzony przez grupę pasjonatów dobrego filmu. Na scenie kina w specjalnym koncercie wystąpił Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Zresztą dobre koncerty w sali kinowej są nieodłącznym elementem festiwalu.
Grali tu m.in: Ania Dąbrowska, Stanisław Soyka, Raz Dwa Trzy, VooVoo, Gaba Kulka, Maria Peszek, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Kasia Nosowska, Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz, Mela Koteluk, Janusz Radek, Marek Dyjak, Dawid Podsiadło, Domowe Melodie, Waglewski Fisz Emade, Wojtek Mazolewski Quartet, Kasia Groniec, Natalia Przybysz, Marek Napiórkowski czy Kazik Staszewski z Kwartetem Proforma. Jestesmy rozpoznawalni w kraju. Mamy też swego przedstawiciela w Radzie Kin Studyjnych i Lokalnych.
Pozyskujemy środki na infrastrukturę i działania programowe. Cały czas ekipa kina stara się uczynić go przyjaznym dla widza. W lipcu zakończyliśmy remont holu. Stworzone zostało przytulne miejsce kanapowe. Przed nami początek Urodzin. Zaczynamy......
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net