Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
12 lipca 2021
Łowicki Ośrodek Kultury i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. St. Moniuszki zapraszają na drugi koncert XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Johann Sebastian Bach” 2021. Dla miłośników muzyki organowej i klasycznej we wtorek 14 lipca 2021 r. wystąpią: Roman Gryń (trąbki) i Bogdan Narloch (organy).
Początek koncertu o godz. 19.30. Bilety w cenie 10 zł normalny / 5 zł ulgowy do nabycia bezpośrednio przed koncertem w przedsionku katedry.

Kierownikiem artystycznym Festiwalu jest prof. Wiktor Łyjak. Patronat honorowy nad festiwalem objął Ks. Bp. Prof. dr hab. Andrzej Dziuba.

W programie koncertu usłyszymy:
Marc Antoine Charpentier (1643-1704)
– Preludium z Te Deum
Jeremiah Clarce (ok. 1674-1707)
– Trumpet Tune
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Arioso z Koncertu klawesynowego f-moll BWV 1056 – aria Bist du bei mir BWV 508
Mieczysław Surzyński (1866-1924)
– Chaconne op. 14
Henry Purcell (1659-1695)
– The Queen’s Dolour
Ennio Morricone (1928-2020)
– Obój Gabriela z filmu Misja
Théodore Dubois (1837-1924)
– Cantilène réligiese
Marek Czerniewicz (1974-)
– For My Godfather
Théodore Dubois
– Marche-SortieMarian Sawa (1937-2005)
– Pascha nostra

Roman Gryń jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1983 roku na Wydziale Instrumentalnym, w specjalności – trąbka. Doskonalił swoje umiejętności u wybitnych pedagogów, m.in. u Tiemofieja Dokshicera i Edwarda Tara w Bayreuth. Jest laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach (1980) oraz Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku (1985).

Pracę zawodową rozpoczął w roku 1983 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1986-1988 pracował na stanowisku muzyka solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a od roku 1986 do 2007 był solistą i kierownikiem grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej.

Ponadto współ-pracował z takimi orkiestrami, jak: Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Koszalińska, Toruńska Orkiestra Kameralna, Capella Bydgostiensis, Brandenburgische Staatsorchester Frankfurt (Niemcy), Northamptonshire County Youth Concert Band (Wielka Brytania). Koncertował z nimi we wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i USA. Roman Gryń prowadzi również bardzo bogatą działalność solistyczną i kameralną. Jest współtwórcą zespołu kameralnego Poznań Brass Quintet, wielokrotnie koncertował z zespołem Tutti e Solo, którym nagrał CD Polski Barok.

Często występował razem z muzykami grającymi na organach – nagrał trzy płyty CD z Bogdanem Narlochem i jedną ze Sławomirem Kamińskim. Jest profesorem zwyczajnym; uczy w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki. W latach 2002-2020 pełnił funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu. Bardzo często zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych. Prowadzi liczne warsztaty i kursy interpretacji w zakresie muzyki orkiestrowej, kameralnej i solistycznej. Jest pomysłodawcą i „siłą napędową” Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych oraz Międzynarodowej Konferencji Barwy Instrumentów Dętych. Roman Gryń jest artystycznym przedstawicielem firmy YAMAHA.

Bogdan Narloch jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie organów prof. Leona Batora. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W latach 1995-2014 roku, wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Prowadziło je wielu wybitnych europejskich organistów.Jest profesorem zwyczajnym, wykładowcą w Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.

Jego bardzo aktywna działalność koncerto-wa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich (Belgia, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Izrael, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Urugwaj, Węgry, Włochy. W swoim dorobku posiada wiele nagrań CD, m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Zajmuje się też działalnością związaną z badaniami i ochroną historycznych organów na Pomorzu, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków.

Za swoją działalność został odznaczony, m.in. brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz nagrodą Koszaliński Orzeł w dziedzinie KULTURA, przyzna-ną przez Prezydenta Miasta Koszalina. W 2021 roku otrzymał Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice – wysokie odznaczenie dla osób świeckich, przyznane przez papieża Franciszka.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]