Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
9 września 2016
Aleja „Gwiozd Łowickich” honorująca twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, wzbogaci się o kolejne tablice z imionami laureatów. W tym roku wyróżnionymi osobami zostali: w kategorii twórczość ludowa artystka i pisarka Jadwiga Solińska z Wąsosza i łowicka wycinankarka Henryka Lus oraz w kategorii upowszechnianie i ochrona dóbr kultury ludowej śpiewaczka Zofia Czubik z Łowicza i bp Józef Zawitkowski.
Uroczyste odsłonięcie czterech nowych „gwiozd” w Alei Gwiozd Łowickich, odbędzie się 10 września 2016 r. o godz. 16:00 na Starym Rynku w Łowiczu.

Po odsłonięciu tablic, dalsza część uroczystości kontunuowania będzie w sali barokowej łowickiego muzeum. Podczas spotkania odbędzie się krótka prezentacja każdego z laureatów konkursu, a przed publicznością wystąpi Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” i Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, którzy zapewnią oprawę muzyczną uroczystości.

Tego dnia w muzeum będzie można nabyć również cztery dodatkowe znaczki pocztowe, do kolekcji „Aleja Gwiozd Łowickich”, prezentujące nowe „gwiozdy” łowickie, wydane przez Pocztę Polską staraniem Urzędu Miejskiego w Łowiczu. Cała seria składa się obecnie z 14 znaczków pocztowych.

Dla przybyłych na uroczystość gości zostanie przygotowany poczęstunek.

Warto przypomnieć, że „gwiozdy” łowickie, to nagroda przyznawana od 2011 r. Swoje „gwiozdy” mają: Julian i Wanda Brzozowscy, Janusz Kaźmierczak, Bronisława Skwarna, Marianna Sołtyszewska, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, rodzina Konopczyńskich, Anna i Henryk Świątkowscy, Marianna Sołtyszewska, Helena Miazek, Adam Głuszek oraz Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej, Apolonia Nowak z Kadzidła, Maria Stachnal, Stanisław Madanowski i Marian Moskwa.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]